Eğitim-Sen'den "seçmeli Kürtçe" tepkisi

Eğitim-Sen'den "seçmeli Kürtçe" tepkisi
Türk Eğitim-Sen'den kamuoyunda 4+4+4 tartışmalarının devam ettiği bir dönemde, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in Kürtçe'nin seçmeli ders olmasına yönelik açıklamalarına, tepki geldi.

Kürtçe'nin seçmeli ders olmasının doğuracağı sakıncalara vurgu yapan Türk Eğitim-Sen, dilin farklı etnik kökenlerden insanları ayrıştırıcı değil bir arada tutan bir unsur olma özelliğine değinerek Dinçer'i, bölücü talepleri karşılamak yerine eğitim ile ilgili gerçek sorunları çözmek için çaba harcamaya davet etti

Türk Eğitim-Sen'den kamuoyunda 4+4+4 tartışmalarının devam ettiği bir dönemde, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in Kürtçe'nin seçmeli ders olmasına yönelik açıklamalarına, tepki geldi. Kürtçe'nin seçmeli ders olmasının doğuracağı sakıncalara vurgu yapan Türk Eğitim-Sen, dilin farklı etnik kökenlerden insanları ayrıştırıcı değil bir arada tutan bir unsur olma özelliğine değinerek Dinçer'i, bölücü talepleri karşılamak yerine eğitim ile ilgili gerçek sorunları çözmek için çaba harcamaya davet etti.

Türk Eğitim-Sen'den yapılan yazılı açıklamada Bakan Dinçer'in "Türkiye'yi böyle demokratikleştiriyorsanız ve sisteminizi esnek hale getiriyorsanız Kürtçe'nin seçimlik ders olmasının ne mahsuru var? Ben kendi fikrimi söylüyorum. Ama bunlar bir bütünlük içinde değerlendirilir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, hükümetin politikalarını göz önüne alır, anayasa ve diğer kanunlara bakar ve bütünü içerisinde en uygun kararı verir. Endişe etmeyin" şeklindeki sözlerine yer verilirken, "endişe etmeyin" sözlerinden ciddi endişe duyulduğu belirtildi. Kürtçe'nin seçmeli ders olması halinde ana dilde eğitimin yasal zeminde meşruluk kazanacağının vurgulandığı açıklamada, dilin ayrıştırıcı değil bütünleştirici bir unsur olduğu, iki dilli bir millet oluşturulmaya çalışılırsa bölünmeye mahkum olunacağı endişesi dile getirildi. Bugün anadilde eğitimin Kürt vatandaşlardan ziyade bölücülerin siyasi talebi olduğu, yine bu bölücü çevrelerin "Andımız kaldırılsın", "Okullarda gençliğe hitabe kaldırılsın", "Ne mutlu Türküm diyene ifadesinden rahatsızız" gibi söylemlerin sahibi olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen, Kürtçe'nin seçmeli dil olması durumunda hangi öğretmenlerin bu ders için istihdam edileceğini belirtti ve Bakan Dinçer'i eğitim ile ilgili gerçek sorunları çözmek için çaba harcamaya davet etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com