“Eğitim Sisteminde Çağdaşlığı Yakalıyoruz”

“Eğitim Sisteminde Çağdaşlığı Yakalıyoruz”
Türkiye Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikasınca (TEM-SEN) eğitim denetim sisteminin ele alınacağı ''2. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi'', dün Kütahya'da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Esengül Civelek'in katılımıyla

Türkiye Eğitimciler ve Eğitim Müfettişleri Sendikasınca (TEM-SEN) eğitim denetim sisteminin ele alınacağı ''2. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi'', dün Kütahya'da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Esengül Civelek'in katılımıyla başladı. Civelek, yaptığı açıklamada, kurumsal ve bireysel denetim sisteminin daha çağdaş ve süreç odaklı bir hale getirmeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
VALİ KOCATEPE'Yİ VE BELDİYE BAŞKANI İÇA'YI ZİYARET ETTİ
Dün 2. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi'ne katılmak üzere Kütahya gelen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Esengül Civelek, ilk önce Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi daha sonra Kütahya Belediye Başaknı Mustafa İça'yı ziyaret etti.
Ziyaretlerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Esengül Civelek, 2. Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresi'ne katılamk üzere Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde düzenlenen kongrenin açılışına katıldı.
2. ULUSLARARASI KATILIMLI EĞİTİM DENETİMİ KONGRESİ'NE KATILDI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Esengül Civelek, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde düzenlenen kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, eğitim ve öğretim hizmetlerinin gözetim ve denetiminin merkezde Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığınca, mahalli idare içerisinde ise Milli Eğitim Müdürlükleri Eğitim Müfettişleri Başkanlıklarınca yürütüldüğünü söyledi.
Bakanlığın ve teftiş sisteminin öncelikli hedeflerini, ''Milli Eğitimin genel ve özel amaçlarının değişen ve gelişen şartlara göre sorunlarını belirlemek, çözümünü ortaya koymak, mevcudu iyileştirmek ve performansı yükselterek kaliteyi artırmak, kamu kaynaklarının daha etkin, verimli ve yerinde kullanılmasını sağlamak'' diye sıralayan Civelek, konuşmasına şöyle devam etti:
''Bu temel amaç ve hedeflere ulaşabilmek için çağdaş teftişin yöntem ve tekniklerine uygun olarak kaynaklık, danışmanlık, rehberlik ve liderlik hizmetini sürekli olarak tam ve zamanında sunmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda temel politikamız, denetim sisteminin güçlendirilmesi, performans ve etkinlik denetimini de içerecek şekilde denetim standartlarının oluşturulması ve uygulamaya konulmasıdır. Bakanlık birimlerinin katılımıyla kurumsal ve bireysel denetim sistemini daha çağdaş ve süreç odaklı bir hale getirmeye yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.
Bakanlığımızda, denetime tabi hedef kitlenin büyüklüğü de dikkate alındığında katılımcı, hızlı ve etkin denetim tekniklerinin uygulanmasına ihtiyaç duymaktayız. Bu amaçla okulların, kurumların performans değerlendirmelerini internet tabanlı olarak yapması hedeflenmektedir. Diğer yandan denetim hizmetlerinin akreditasyonu çalışmaları da sürdürülmektedir.
Bu çalışma doğrultusunda denetim sürecinin sürekli yapılacak öz değerlendirmelerle çağdaş ilke ve yöntemlere göre yeniden yapılandırılarak teftiş sisteminin daha işlevsel bir yapıya kavuşturulması düşünülmektedir.''
KANUN DEĞİŞİKLİĞİ MÜFETTİŞLERİN YARARINA
Civelek, Devlet Memurları Kanununda yapılan değişikliğin 13 Haziranda Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla ilköğretim müfettişliğinin eğitim müfettişliği şeklinde yeniden yapılandırıldığını ve eğitim müfettişleriyle yardımcılarının Eğitim Öğretim Hizmetleri sınıfından Genel İdare sınıfına geçirildiğini hatırlatarak, yıllardır beklenen bu kanun değişikliğinin tüm camiaya hayırlı olmasını diledi.
Bakanlık, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri işbirliğindeki bilimsel çalışmaların değişen ve gelişen şartlara göre sorunlarını belirleme, çözümünü ortaya koyabilme, mevcudu iyileştirme ve performansı yükselterek kaliteyi artırmanın, kamu kaynaklarının etkin ve verimli şekilde kullanılmasıyla mümkün olabileceğine işaret eden Civelek, ''Kongrenin eğitimin denetimine katkı sağlayacağı inancıyla gerçekleşmesine katkı sağlayan tüm taraflara teşekkür ederim'' diye konuştu.
Daha sonra Vali Şükrü Kocatepe ve DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce tarafından MEB Müsteşarı Civelek'e birer çini tabak hediye edildi.
Ana teması ''Eğitim Denetiminde Yeni Yaklaşımlar'' olarak belirlenen, tüm yönleriyle eğitim denetimini tartışmak üzere eğitim ve denetim gönüllülerini bir araya getirmenin amaçlandığı kongrede, ''Eğitim Denetimi ve Eğitimin İşlevleri'', ''Öğretmen ve Okul Geliştirme'', ''Ders Denetimi'', ''Yönetimin Denetimi'', ''Eğitim Denetiminde Etik'' alt başlıklarında sunumlar yapılacak. Kongre, 25 Hazirandaki kapanış oturumuyla sona erecek. Bu arada, Müsteşar Civelek, Vali Şükrü Kocatepe ve Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret ederek, Adliye Sarayı ile Çini ve Arkeoloji müzelerini gezdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı İça'yı
Ziyaret Etti
İkinci Uluslararası Katılımlı Eğitim Denetimi Kongresine katılmak üzere Kütahya'ya gelen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek Kütahya Beldiye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret etti.
Belediye Başkanı Mustafa İça ziyaret esnasında, Çinigar A.Ş, Okul Yapımları, Mahalle kreşleri, Kadın İş Geliştirme Merkezlerimizde yapılan çalışmalar ve KESTAŞ El Sanatları Merkezinde yapılan çalışmalar hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek'e bilgiler verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek, Kütahya'nın çehresini değiştiren projelerin hayata geçirilmesinden dolayı gösterdiği çabalardan dolayı Belediye Başkanı Mustafa İça'yı tebrik ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi.
Ziyaret sırasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek'e Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'de eşlik etti.
Ziyaretin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek'e Belediye Başkanı Mustafa İça tarafından, KESTAŞ El Sanatları Merkezimizde üretilen gümüş çini takılardan takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com