Eğitimci-edebiyatçı Mehmet Yazar, 'Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik'

Eğitimci-edebiyatçı Mehmet Yazar, 'Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik'
SAMSUNLU eğitimci- yazar Mehmet Yazar, son romanı "Tuna'nın Türküsü'nün yazılış öyküsünü "Balkanlar ve Türkler" ile ilgili konuşma yaparken, "Biz...

SAMSUNLU eğitimci- yazar Mehmet Yazar, son romanı "Tuna'nın Türküsü'nün yazılış öyküsünü "Balkanlar ve Türkler" ile ilgili konuşma yaparken, "Biz aslında Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik. Bugünkü mantıkla bunu anlamak mümkün değil ama mesela şehir kaybedilene kadar Selanik'teki Türk sayısı, Anadolu'nun hemen her şehrindeki Türk sayısından bile fazlaydı. 20'nci Yüzyıl'ın iki büyük Müslüman lideri Atatürk ve Aliya İzzetbegoviç'in Balkanlı olması da tesadüf olamaz" dedi.

Eksen Sağlık Sen ve Eksen Eğitim-Bir Sen Samsun temsilcilikleri ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Medeniyet Kültür Sanat ve Fikir Topluluğu tarafından Samsun Öğretmenevi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansta Samsunlu eğitimci-yazar Mehmet Yılmaz, son romanı "Tuna'nın Türküsü'nün yazılış öyküsünü Balkanlar ve Türkler hakkında bir konuşma ile anlattı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Eksen Eğitim-Bir Sen Samsun temsilcisi Adem Akça sendika olarak amaçlarının "Evrensel hukuk ve insan hakları doğrultusunda milli ve manevi değerleri sahiplenen bir sendikal hareket olmak olduğunu ifade etti. OMÜ Medeniyet Kültür Sanat ve Fikir Topluluğu Başkanı Muhammet Emin Karacalı ise, günümüzde Suriye Türkmenleri'nden Balkan Türklerine kadar dünyanın her yerindeki Türklerin dertleriyle dertlendiklerini belirtti.

Mehmet Yılmaz, çeşitli Balkan ülkelerindeki seyahatlerine ait fotoğraf karelerinin yansıtılması ile birlikte konuşma yaptı. Yılmaz, Balkanlı olmamasına rağmen Balkanlar'a ilgi duyduğunu anlatarak, "Türkiyemiz'in elbette bir siyasi haritası var ve biz buna saygı duyuyoruz. Ancak bizim bir de gönül bağı haritamız var ve Balkanlar buradaki özel yerini her zaman koruyor" dedi.

Türkler'in Balkan kültürü oluşmasında önemli bir yeri olduğuna değinen Yılmaz, yemekten eşya adlarına kadar pek çok Türkçe kelimenin Balkan dillerinde halen varlığını koruduğunu hatırlattı. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Geçmişte Balkanlar'da bir kişi Müslüman olduğu zaman "Türk oldu" deniliyordu, Bosna katliamları sırasında da Sırplar, Boşnakları "Siz Türksünüz" denilerek katledildi. Aslında Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik. Bugünkü mantıkla bunu anlamak mümkün değil. Ama mesela şehir kaybedilene kadar Selanik'teki Türk sayısı Anadolu'nun hemen her şehrindeki Türk sayısından bile fazlaydı. Bence 20'nci Yüzyıl'ın iki büyük Müslüman lideri Atatürk ve Aliya İzzetbegoviç'in Balkanlı olması da tesadüf olamaz."

Tuna'nın Türküsü romanında bir tarafı Balkanlara, diğer tarafı Kırım'a dayanan ve Anadolu'ya yerleşen bir Türk ailesinin son yüzyıldaki hikayesini anlattığını söyleyen Yılmaz, "1'inci. Dünya Savaşına ait bir fotoğraf, gidip gördüğüm Bükreş Türk Şehitliği ve yine gördüğüm Tuna Nehri romanın ortaya çıkışındaki ana sebepler oldu" dedi. Yılmaz, etkinliğin sonunda kitaplarını imzaladı. Etkinlik sonundaki kitap satış gelirinin ise Alp Eren Ocakları aracılığıyla Türkmendağı ve Bayırbucak Türkmenleri'ne gönderileceği ifade edildi.

FOTOĞRAFLI

Eğitimci-edebiyatçı Mehmet Yazar, 'Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik'

Eğitimci-edebiyatçı Mehmet Yazar, 'Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik'

Eğitimci-edebiyatçı Mehmet Yazar, 'Balkanlar'ı kaybederken bir vatan kaybettik'

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com