Eğitimciler ve sağlık çalışanları greve gidiyor!

Eğitimciler ve sağlık çalışanları greve gidiyor!
Sağlık çalışanları ile Eğitim-Sen üyesi 120 bin öğretmen çarşamba günü greve gidiyor!

Sağlık çalışanları ile Eğitim-Sen üyesi 120 bin öğretmen çarşamba günü greve gidiyor!

Maaş düzenlemelerinin yetersizliği ve hak adaletsizliği çalışanları isyan ettiriyor. Başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanlarının ve sağlık personelinin mağduriyeti binlerce çalışana grev kararı aldırdı.
Pazar günü Taksim'de eylem vardı
Sağlıkta dönüşüm yasasını protesto etmek için Beyoğlu'nda eylem yapan sağlık çalışanları Tünel Meydanı'ndan Taksim'e kadar yürüdü. İstanbul Tabip Odası'nın düzenlediği eyleme çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Aralarında siyah önlük giyenlerin de bulunduğu sağlık çalışanları düdük çalarak İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Taksim Meydanı'na kadar gelen eylemciler Gezi Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Protestocular adına konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Görün, sağlıkta dönüşüm yasasının Türk ekonomisini zarara uğrattığını gerekçe göstererek Sağlık Bakanı Akdağ hakkında suç duyurusunda bulunduklarını anlattı.
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre bir hastaya en az 15 dakika süre ayrılması gerektiğini dile getiren Görün, 'Bu rakam Türkiye'de 5 dakika. Biz acil hastalarını mağdur etmeden 21 Aralık Çarşamba günü grev yapacağız ve tepkimizi göstereceğiz.' dedi.
Eylemciler siyah önlüklerini yere fırlattıktan sonra olaysız dağıldı.
'Başka iş bulsunlar' demişti
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kasım ayında yaptığı bir açıklamada, açıkta kalan 264 bin öğretmene 'Bu kadar öğretmene ihtiyacımız yok, yeteneklerine uygun başka mesleklere yönelsinler' tavsiyesinde bulunmuştu.
Sağlık çalışanları da şikayetçi
Sağlıkta dönüşüm adı altında, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının her geçen gün kötüleştirilmesi de isyanı başlatan nedenlerden biri oldu.
'Tam gün yasası' isyanı
Tam gün yasasının ne doktora ne hastaya yaramaması, hastaların risk altında olması, danışacak üniversite hocasının kalmaması, asistan hekimlerin tüm bu değişimlerden olumsuz etkilenerek, uzmanlık sürecinde bilgi yetersizliğine maruz kalması ve daha onlarca sorun, binlerce çalışanı grevin kapısına getirdi.
21 Aralık için eylem kararı
Memurlar Taksim'deki eylem sırasında yaptıkları basın açıklaması sırasında 21 Aralık günü acil hastaları mağdur etmeden grev yapacaklarını açıkladı. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com