Eğitimciler: Yeni sistem 'talihsizlik!'

Eğitimciler: Yeni sistem 'talihsizlik!'
SBS'nin yerine getirilen Ortaöğretime Geçiş Sistemi'ni eğitimciler yorumladı.

 Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamalarını talihsizlik olarak nitelendirdi, Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat ise 'sistemle ilgili değişen bir şey yok' yorumunu yaptı.

Sınav sisteminde bu sene de değişiklik yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın açıklamaları veli ve öğrencilerin daha çok kafasını karıştırdı. Yeni sistemi eğitimcilere sorduk. Ortak görüş: Bu sistemle dersanelere bağımlılık artar.
 
Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik: Talihsizlik
 
Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, yeni sınav sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada Nabi Avcı'ya yüklendi. Bozgeyik, Avcı'nın komuoyuyla paylaştığı görüşleri talihizlik olarak değerlendirdi.
 
Mehmet Bozgeyik, öğrencileri dersanelere daha bağımlı kılacağını vurguladığı sistemle ilgili şu görüşleri dile getirdi:
 
Yeni sistem daha rekabetçi bir eğitim dönemini dayatıyor. Eskiden tek sınavla mücadele eden öğrenciler şimdi merkezi sınav adı altında birçok stres ortamına girecek. Sınav sayısının çoğalması öğrencileri dersane ve özel öğretmenlere daha bağımlı hale getirecek. Ayrıca öğretmen veli ilişkileri de başka bir boyut alabilir. Bakan'ın açıklamalarına neresinden bakarsanız bakın eğitim açısından talihsizliktir.
 
 
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan: Dersanelere ilgi artacak
 
Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan'a göre yenin sistemde dersaneler daha fazla önem kazanacak. Gülan'ın açıklamaları şöyle:
 
Yeni sistemle dersanelere ilgi azalmaz, aksine artar. Netice de bu sistem SBS'nin ikiye bölünmesi demek. Sorular merkezden gelecek, merkezde değerlendirilecek. Sınav sayısı artacak. Sınav stresini bütün öğretm dönemine yayması açısından olumlu diyebiliriz. Tek olumlu yanı da bu. 
 
Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat: Değişen bir şey yok 
 
Yeni sınav sistemi hakkında Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Danışmanı Turgay Polat'a göre değişen bir şey yok. Sınav sayısının 12'ye çıkarılması nedeniyle öğrenciler daha fazla efor sarfedecek. Artan sınav sayısıyla veliler de dersanelere daha çok yönelebilir. Polat'ın açıklamaları şöyle: 
 
-Sınav demek hazırlık demek. 12 sınav demek daha çok hazırlık , daha fazla efor demek. Veliler için de öğrenciler için de sınav varsa hazırlık vardır. Dolayısıyla dersanelere talebin düşeceğini sanmıyorum. Süreç daha yoğun geçecek. Sınava gireceklerin psikolojisi açısından da değişen bir şey olacağını düşünmüyorum. Her değişiklik kaygı yaratır ama bu değişikliğin sorunlara yol açacağını sanmıyorum.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com