Eğitimde FATİH Projesi Tablet Dağıtım Töreni

Eğitimde FATİH Projesi Tablet Dağıtım Töreni
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

ANKARA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, FATİH Projesi tamamlandığında sadece her okula yüksek standartlı eğitim altyapısını kavuşturmakla kalınmayacağını belirterek, projenin bölgeler arasındaki farklılıkları ortadan kaldıracağını, eğitimde fırsat eşitliği getireceğini ve ülkenin bilgi toplumuna dönüşmesini sağlayacağını bildirdi.

Eğitimde FATİH Projesi Tablet Dağıtım Töreni, ATO Congresium'da düzenlendi.

Törenin açılışında konuşan Elvan, Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri FATİH Projesinde bugün önemli bir noktaya gelindiğini söyledi. 675 bin öğretmen ve öğrenciye tabletlerinin teslime edileceğini belirten Elvan, AK Parti hükümetleri döneminde, son 11 yılda Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesi için hem altyapı alanında hem de eğitim alanında önemli yatırımların gerçekleştirildiğini ifade etti. 

Yapılan bu yatırımların temel hedefinin, Türkiye'nin bilgi çağında "gelişmiş ülkeler liginde" yer alması, gençlerin, firmaların ve Türkiye'nin dünyayla rekabet edebilecek güce kavuşması olduğunu vurgulayan Elvan, şunları kaydetti:

"Bu çağın motor gücü bilgidir. Bilgiye sahip olan ve onu iyi kullanan toplumlar, hep diğer toplumların önünde olmuşlardır. Bilgi toplumunun ana aktörü ise gençler ve çocuklardır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bilgisayar okur yazarı yapmak ve dünyada kendi muadilleriyle rekabet edebilmesini sağlamak amacıyla okullarımızın tamamında bilgisayar sınıfları oluşturduk. Tüm okullarımıza genişbant internet götürdük. Kablolu ve kablosuz erişim imkanı bulunmayan 5 bin 200 köy okuluna uydu üzerinden internet bilişim altyapısı götürdük. Yaklaşık 22 bin okula bilgisayar teknolojisi sınıfı kurduk. Bunlara eşzamanlı olarak ise bilgisayar okur yazarlığının tabana yayılması için kütüphanelere, halk eğitim merkezlerini, mesleki eğitim merkezlerine, kışlalara, beldelerimize, köylerimize 3 binin üzerinde kamu internet erişim merkezleri kurduk. Vatandaşların kamu hizmetlerini elektronik ortamdan almalarını sağlayan e-devlet projelerini gerçekleştirdik." 

- "Avrupa'nın en önde gelen ülkelerinden biri haline geldik"

Yapılan bu hizmetlerle Türkiye'nin, bilgisayar okur yazarlığında Avrupa'nın en önde gelen ülkelerinden biri haline geldiğini belirten Elvan, Bakanlığına bağlı Haberleşme Genel Müdürlüğünün, projenin birinci fazında 3 bin 657 okula, 84 bin 921 adet etkileşimli tahta ve 3 bin 657 adet çok fonksiyonlu yazıcının alımını gerçekleştirdiğini hatırlattı. 

Projenin ikinci fazında ise 41 bin 996 okula 347 bin 367 adet etkileşimli tahta ve 41 bin 996 adet çok fonksiyonlu yazıcı alım ihalesini tamamladıklarını belirten Elvan, "İnşallah bu yılın ağustos ayı itibarıyla 100 bin etkileşimli tahtayı okullarımıza yerleştirmiş olacağız. Önümüzdeki yıl ağustos ayı itibarıyla ise kalan 250 bin etkileşimli tahtayı yine okullarımızda tüm öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz hazır halde bulacaklar" diye konuştu. 

Bakan Elvan, bu proje tamamlandığında sadece her okula yüksek standartlı eğitim altyapısını kavuşturmakla kalınmayacağını belirterek, projenin bölgeler arasındaki farklılıkları ortadan kaldıracağını, eğitimde fırsat eşitliği getireceğini ve ülkenin bilgi toplumuna dönüşmesini sağlayacağını ifade etti. Elvan, projenin tamamlanmasıyla ayrıca, okulların adeta birer bilgi yuvasına dönüşeceğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com