Eğitimde kaos devam ediyor

Eğitimde kaos devam ediyor
Gündemi meşgul eden konulardan biri olan bir olan dershane meselesi henüz açıklık kazanmış durumda değil.

Durum böyleyken dershanelerin özel okul olacağı yönünde açıklamalar var. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya  “Dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürülmesi için yapılan ne tür çalışmalar vardır?” diye sordu.
 
Bu bekleyişin kuşkulara neden olduğunu belirten Altay, Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Özel dershanelerin kapatılmasına yönelik olarak gerek Başbakan’ın gerekse sizin ifadeleriniz bu kurumlarda öğrenim gören öğrenciler ve aileleri ile bu kurumların sahibi, personeli ve öğretmenleri üzerinde belirsiz, kuşkulu bir bekleyişe neden olmuştur” dedi.     
 
Atay’ın yanıt aradığı sorular:
“Dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürülmesi için yapılan ne tür çalışmalar vardır? Hangi dershanelere hangi teşvikler verilecektir?
 
Özel okullara dönüşümü uygun olan özel dershaneler hangileridir? İllere göre dağılımı nedir? Şartları uygun olmayan dershaneler atıl mı kalacaktır?
 
Özel öğretim kurumları mevzuatında yer alan özel okullar için aranan ölçütlerin (öğretmen istihdamı, bina, arsa, bahçe vb) dershaneden dönüştürecek okullar için talep edilmeyeceği ihtimali var mıdır?
 
Halen faaliyet gösteren dershane, etüt merkezi vb. özel öğretim kurumlarının derslik, materyal, arsa ve personel bilgileri Bakanlığınızda mevcut mudur?
 
1 Ocak 2014 tarihinden itibaren ruhsatları yenilenmeyen dershaneler yasa dışı mı olacaktır?
 
Özel ders uygulamasının, kaçak kursların ve merdiven altı dershanelerin yasa dışı bir şekilde faaliyet göstermesi karşısında ne tür önlemler alacaksınız?
 
Ülkemizde ailelerin eğitim harcamalarının OECD ortalamasının yaklaşık 2 katı olması bakanlığınızın bir görev zaafından mı kaynaklıdır?” (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com