Eğitime kar engeli

Eğitime kar engeli
Dün gece, Tercan ile Çayırlı ilçelerindeki okullarda eğitime 7 Ocak Pazartesi günü bir gün süre ile ara verildiği duyurulmuştu.

Bingöl kent merkezi ve bağlı köylerde okullar yoğun kar yağışı nedeniyle (bugün) 1 gün süreyle tatil edildi.

BİTLİS'TE OKULLARA KAR TATİLİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle Bitlis kent merkezi, Tatvan ve Hizan ilçeleriyle bu ilçelere bağlı köylerde okullar 2 gün süreyle tatil edildi.....

Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari, Erzurum, Erzincan, Muş ve Ağrı'da ilk ve orta dereceli okullar bir gün süreyle tatil edilirken Muş'un Varto ilçesi ile Ağrı kent merkezi, Tutak ve Hamur ilçe merkezleri hariç köy, YİBO ve taşımalı merkez ilköğretim okullarında eğitime iki gün ara verildi.

GALERİ İÇİN TIKLAYIN!

ERZURUM'DA DA OKULLAR TATİL

Erzurum Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, il genelinde yoğun kar yağış nedeniyle 7 Ocak Pazartesi günü, ilk ve orta dereceli okulların bir gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

MUŞ VE ERZİNCAN'A DA KAR TATİLİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle Muş merkeze bağlı belde ve köylerde, Erzincan kent mezkezi Tercan ile Çayırlı ilçelerinde eğitim-öğretime 7 Ocak Pazartesi günü bir gün süre ile ara verildi. Muş'un Varto ilçesinde ise okullar Pazartesi ve Salı günü olmak üzere 2 gün tatil edildi. bir gün süre ile ara verildi.

AĞRI'DA DA OKULLAR TATİL

Yoğun kar yağışı nedeniyle Erzurum, Muş ve Erzincan'dan sonra Ağrı'da da okullar tatil edildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada Ağrı kent merkezi Tutak ve Hamur ilçe merkezleri hariç köy, YİBO ve taşımalı merkez ilköğretim okullarında 7 ve 8 Ocak olmak üzere 2 gün, Eleşkirt ilçe merkezi ile tüm köy okullarında ise bir gün süre ile ara verildi.

HAKKARİ'DE OKULLARA KAR TATİLİ

Hakkari'de akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı 132 köy ile 375 mezranın yolunu ulaşıma kapattı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari merkez, Çukurca ve Yüksekova ilçeleri ile köylerinde okullar bugün tatil edildi.

Dün akşam saatlerinde başlayan ve sisle birlikte etkili olan karın kalınlığı Hakkari şehir merkezinde 60 santimetreye ulaştı. Şehir içinde trafik durma noktasına gelirken, 132 köy ve 375 mezranın yolu ulaşıma kapandı. Hakkari-Şırnak karayolunun Çığlı mevkiinde yoğun kar yağışı nedeniyle güvenilk açısından ulaşıma izin verilmiyor. İl Özel İdaresi'ne bağlı karla mücadale ekipleri kapalı köy yollarını açmak için çalışma başlattı. Bu arada yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari merkez, Yüksekova, Çukurca ilçeleri ve bağlı köylerde okullar 1 gün tatil edildi.

TATVAN-HİZAN KARAYOLUNA ÇIĞ DÜŞTÜ

Bitlis'te etkili olan kar yağışı nedeniyle Tatvan-Hizan karayoluna da akşam saatlerinde çığ düştü. Panor Tepesi bölgesinde 60 metrelik alanda meydana gelen çığ nedeniyle karayolu 4 saat boyunca trafiğe kapandı. Karayolları ekiplerince yapılan çalışmayla yol yeniden trafiğe açıldı.

GÜMÜŞHANE VE BAYBURT’TA 419 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI, EĞİTİME 1 GÜN ARA VERİLDİ

Yoğun kar yağışının iki gündür etkili olduğu Gümüşhane ve Bayburt'ta 419 köy yolu ulaşıma kapandı. Bayburt il genelinde ve Gümüşhane il merkezi ile bazı ilçelerinde okullarda eğitime bir gün ara verildi.

Edinilen bilgilere göre kar kalınlığı Gümüşhane'de 20, Bayburt’ta ise 28 santimetreye ulaştı. Gümüşhane'de 277, Bayburt'ta da 142 olmak üzere toplam 419 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı. Özel İdare ekipleri her iki ilde yolları açmak için çalışma başlattı. Bayburt, Gümüşhane il merkezi ile Kelkit ve Köse ilçelerindeki tüm okullarda, Şiran ve Torul ilçelerinde ise sadece taşımalı eğitim yapan okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

Gümüşhane - Yağmurdere karayolu Kostan Dağı, İkisu - Şiran karayolu Tersun Dağı, Bayburt - Araklı karayolu Dağbaşı ve Bayburt - Çaykara karayolu Soğanlı Dağı geçitleri de yine kar nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

BİNGÖL'DE KAR YAĞIŞI, ERZURUM VE ELAZIĞ YOLLARINI KAPATTI

Bingöl'de son 3 günden beri devam eden kar yağışı, Erzurum ve Elazığ karayollarının ulaşıma kapanmasına yolaçtı. Bingöl merkez ve bağlı köylerde 1 gün, Karlıova İlçesi'nde ise okullar 2 gün tatil edildi.

Son 3 günden beri devam eden kar yağışı nedeniyle bugün Bingöl merkez ve merkeze bağlı köylerde valilik kararıyla okullar 1 gün tatil edildi. Yine yoğun kar yağışı, tipi ve meydana gelen çığ nedeniyle Bingöl-Elazığ karayolu da ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri yolda kar temizleme çalışması yapmasına rağmen, temizlenen bölgeler devam eden kar yağışı nedeniyle tekrar karla doluyor.

Karlıova İlçesi'nde de Erzurum karayolu, meydana gelen çağ ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Erzurum'a gitmek üzere Karlıova'ya gelen araç ve yolcular burada mahsur kaldı. Yolcular, lokanta ve kahvehanelerde beklemeye başladı. İlçe merkezi ve bağlı köylere elektirik verilemiyor. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Karlıova İlçe merkezi ve bağlı köylerde okullar 2 gün tatil edildi.
İlçe merkezinde kar kalınlığı yarım metreyi geçerken, yüksek kesimlerde ise 1.5 metreye ulaştı. İlçe merkezinde araçlar zincir takmasına rağmen hareket etmekte büyük sıkıntı çektiği gözlendi. Zaman zaman küçük çaplı kazalar meydana gelmesine rağmen, can ve mal kaybı yaşanmadı. Karayolları ekipleri yollarda kar temizleme çalışması yaparken, TEDAŞ ekipleri de ilçe merkezi ve köylere elektirik vermek için gece-gündüz çift vardiye olarak çalışıyor.

BARTIN'DA KAR YAĞIŞI

Bartın'da sabah saatlerinde etkili olan kar yağışı sürücülere zor anlar yaşattı. Belediye ekipleri şehir içindeki yollarda kar küreme ve tuzlama çalışması yaparak yolları ulaşıma açık tuttu.

Sabah saatlerinden itibaren Bartın'da kar yağışı etkili olmaya başladı. Köy yollarının kapanma olasılığını karşı İl Özel İdare Müdürlüğü'ne bağlı ekipler hazır bekletildi. Şehir merkezinde ise araçlar güçlükle ilerledi. Bartın Belediyesi'ne ait araçlar kar temizleme ve tuzlama çalışması yaparak yolları ulaşıma açık tuttu. Bartın Üniversitesi yolu üzerinde araçların kayması sonucu maddi hasarlı kazalar meydana geldi.

BOLU DAĞI'NDA KAR VE SİS ULAŞIMI ETKİLEDİ

Bolu Dağı'nın D-100 ve Tem Otoyolu geçişlerinde kar yağışı ulaşımı etkiliyor. D-100 Karayolu'nda kar yağışı ile birlikte etkili olan sis görüş mesafesini 60 metreye kadar düşürdü.Bolu'da gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı etkili oluyor. Bolu kent merkezinde yeşil alanlar beyaza bürünürken, Bolu Dağı'nın D-100 Karayolu ve Tem Otoyolu geçişlerinde kar yağışı etkili oldu. D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişinde sis nedeniyle görüş mesafesi 60 metreye kadar düştü. Kar yağışı ve sis nedeniyle sürücüler araçlarıyla yavaş ilerlemek zorunda kalırken, yol kenarlarında bulunan sis lambaları yakılarak görüş mesafesi açılmaya çalışıldı. Kar yağışıyla birlikte güzergahlarda kar küreme ve tuzlama çalışması yapan Karayolları ekipleri, yolları ulaşıma açık tuttu. Elektronik levhalarla sürücüler yavaş gitmeleri ve kar yağışı konularında uyarıldı. Yollarda araçların kayması sonucu maddi hasarlı kazalar meydana geldi. Karla kaplı yolda kayan otomobillerde kış lastiği olmadığı görüldü.

SİVAS'TA KAR YOLLARI KAPATTI

Sivas'ta 3 günden bu yana aralıklarla devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Yağış nedeni ile şehir genelinde 741 köy yolu ulaşıma kapanırken, şehirlerarası yollarda da ulaşım aksadı. Kar yağışının etkisini artırdığı Sivas'ta kent merkezinde kar kalınlığı 50 santime ulaştı. Yağış sabah saatlerinde işyeri ve okullarına gitmek isteyenlere sıkıntı yarattı. Araçlar kar nedeni ile hareket etmekte zorlanırken, yayalar da sıkıntı yaşadı. Belediye ekipleri sabah erken saatlerden itibaren kent merkezinde kar temizleme çalışmaları başlattı. Büyük iş makineleri araç trafiğinin rahatlaması için biriken karları küreyip, kamyonlarla şehir dışına taşıdı. Küçük iş makineleri ise yayaların rahat hareket edebilmesi için kaldırımları temizledi. Karın her yeri kaplaması nedeni ile yiyecek bulamayan serçeler ise hayvanseverlerin parklara bıraktığı ekmek kırıntıları ile beslenmeye çalıştı. Kar yağışı şehirlerarası yollarda da ulaşımı aksattı. Kar yağışı ve tipi nedeni ile Sivas-Malatya, Sivas-Tokat ve Sivas-Erzincan yolunda ulaşım güçlükle sağlandı.

741 KÖY YOLU KAPANDI

Etkili olan kar yağışı nedeni ile il merkezi ve ilçelere bağlı toplam 741 köy yolu da ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Müdürlüğü ekipleri kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için çalışma başlattı.

UÇAK SEFERLERİ İPTAL OLDU

Öte yandan Türk Hava Yolları'nın bugün gerçekleştirilmesi beklenen TK2662 sefer sayılı İstanbul-Sivas ve TK2663 sefer sayılı Sivas-İstanbul karşılıklı uçak seferleri, yoğun kar yağışı nedeni ile iptal edildi. Meteoroloji verilerine göre kar yağışının bir süre daha etkisini sürdüreceği öğrenildi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com