Eğitimli otobüs kaptanları

Eğitimli otobüs kaptanları
Türkiye'nin otobüs kaptanı yetiştiren tek yüksek öğretim programı olan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Meslek Yüksek Okulu (MYO) Otobüs Kaptanlığı bölümünün mezunları, otobüs firmalarının ''eğitimli ara eleman'' ihtiyacını karşılıyor.

Türkiye'nin otobüs kaptanı yetiştiren tek yüksek öğretim programı olan Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Meslek Yüksek Okulu (MYO) Otobüs Kaptanlığı bölümünün mezunları, otobüs firmalarının ''eğitimli ara eleman'' ihtiyacını karşılıyor.
DPÜ Kütahya MYO Müdürü Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin, yaptığı açıklamada, DPÜ'nün en büyük birimlerinden Kütahya MYO'da, normal öğretimde 23, ikinci öğretimde 22 olmak üzere toplam 45 programda yaklaşık 6 bin öğrenciye hizmet verildiğini bildirdi.
Kütahya MYO'nun, üniversitelerdeki meslek yüksek okulları arasında program ve öğrenci sayısı bakımından ilk sıralarda yer aldığını belirten Doç. Dr. Gümüştekin, ''Otobüs Kaptanlığı dışında diğer 22 programın ikinci öğretim bölümleri de bulunuyor ve 45 programın sahipliğini yapıyoruz'' dedi.
Doç. Dr. Gümüştekin, otobüs kaptanı yetiştiren yüksek öğretim programının Türkiye'de sadece DPÜ bünyesinde bulunduğunu anımsatarak, bu programın, daha önce kuruldukları üniversitelerde öğretim görevlisi ya da kapasite sorunundan dolayı kapatıldığını söyledi.
DPÜ'de 1996-1997 öğretim yılında Karayolu Taşımacılığı olarak faaliyete başlayan programın adının daha sonraki yıllarda ''Otobüs Kaptanlığı'' diye değiştirildiğini bildiren Doç. Dr. Gümüştekin, bu bölüme her yıl 60 öğrenci aldıklarını anlattı.
Doç. Dr. Gümüştekin, birinci ve ikinci sınıf olmak üzere toplamda yaklaşık 120 öğrenciye sahip bölümden her yıl yaklaşık 60 öğrenciyi mezun ettiklerini dile getirerek, ''Öğrenciler özellikle bu bölüme severek ve seçerek geliyor. İş bulma garantisi var. Bu da meslek eğitiminde çok önemli'' diye konuştu.
Gümüştekin, bu bölümde öğrencilerin matematik, fizik gibi teknik dersler yanında halkla ilişkiler, davranış bilimleri, trafik bilgisi, sigorta ve taşımacılık hukuku gibi sosyal dersler ile ileri sürücülük teknikleri, uygulamalı uzmanlık, sürücülük eğitimi gibi uygulamalı dersleri aldığını ifade etti. Doç. Dr. Gümüştekin, uygulamalı derslerin TEMSA firmasınca bağışlanan otobüste LCD ekran yardımıyla kaptan kıyafeti giyen öğrencilere verildiğini aktardı.

-TRAFİK KAZALARININ ÖNLENMESİNDE SÜRÜCÜ EĞİTİMİ-
Doç. Dr. Gümüştekin, Mercedes firmasınca bağışlanan motor, şanzıman, ön ve arka aksların laboratuvardaki uygulama derslerinde kullanıldığını anlatarak, bu bölümden mezun olanların iyi bir donanımla iş yaşamına atıldığını bildirdi.
Türkiye'de otobüs kaptanı yetiştiren bir okula sahip olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Doç. Dr. Gümüştekin, şöyle devam etti:
''Mezunlarımız kent içi taşımacılık ve şehirler arası ulaşımda, yurt içi ve yurt dışında iş bulabiliyor. Hatta geçmişte basın yayın organlarında sektörde çalışan mezunlarımızı konu alan 'Eğitimli kaptan şoförler hayat kurtardı' başlıklı haberlere yer verildi. Mezunlarımızın başarılarını takip ediyor ve onlarla gurur duyuyoruz. İş bulma sıkıntıları yok. Otobüs firmalarınca talep ediliyorlar. Bazı firmalar staj ve istihdam için bizimle irtibata geçiyor, CV ve fotoğraf istiyorlar.''
Kaptan şoförün sadece otobüs kullanmadığını, etrafını da yönettiğini hatırlatan Gümüştekin, ''Eğitim, kazaları önleyen çok önemli bir faktör. Kaptanlar okulumuzda bu bilinçle yetişiyor. Bu bilinç, yolcuların güvenliğini sağlama ve trafik kazalarını önlemede son derece öneme sahip bulunuyor.''

-ANKARA VE İZMİR'DE OTOBÜS SÜRÜCÜLERİNE EĞİTİM-
Doç. Dr. Gülten Eren Gümüştekin, sadece otobüs kaptanlarının eğitilmesine değil, trafiğe çıkan tüm şoförlerin eğitimine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Otobüs kaptanlarının eğitilmesi konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getirmek amacıyla Dumlupınar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (DPÜSEM) ile işbirliği yaparak, Ankara ve İzmir'de toplu taşımacılıkta kullanılan otobüslerin sürücülerine yönelik eğitim programları düzenlediklerini söyleyen Doç. Dr. Gümüştekin, şöyle konuştu:
''Kent içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren Ankara'da EGO, İzmir'de ESHOT şirketleriyle şoförlerin eğitimi için projeler hazırladık. İzmir'de yaklaşık 3 bin, Ankara'da 2 bin 500'e yakın otobüs şoförünün eğitimini üstlendik. Halkla ilişkiler, hijyen, güvenlik, sigorta hukuku ve yönetim branşlarında uzmanlardan oluşan 5'er kişilik ekiplerimiz, Ankara ve İzmir'e giderek söz konusu programları uyguluyor.''
Gümüştekin, kaptanın sadece otobüsü kullanan biri olmaması, yolcusuna iyi davranması, otobüsünün bakımıyla ilgilenip güvenliğini sağlaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com