Eğlenerek Alzheimer'den korunuyorlar

Eğlenerek Alzheimerden korunuyorlar
Aydın Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde el sanatlarından koro çalışmalarına, internet kullanımından gezi programlarına kadar birçok etkinliğe dahil edilen huzurevi sakinleri eğlenmelerinin yanı sıra zihinsel aktiviteleri arttırılarak Alzh

AYDIN (AA) - GÖKMEN ŞİRECİ - Aydın Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde el sanatlarından koro çalışmalarına, internet kullanımından gezi programlarına kadar birçok etkinliğe dahil edilen huzurevi sakinleri, iyi zaman geçirmelerinin sağlanmasının yanı sıra zihinsel aktiviteleri arttırılarak Alzheimer rahatsızlığından korunmaya çalışılıyor.

Aydın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hakkı Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aydın'daki huzurevinde 143 kişiye hizmet verildiğini, zamanlarının iyi geçmesi ve rehabilitasyonlarının sağlanması amacıyla Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ile işbirliğinde sosyal aktiviteleri hayata geçirdiklerini bildirdi. 

Bu doğrultuda açılan bilgisayar, müzik, el işi, resim gibi farklı kurslara huzurevi sakinlerinin gönüllülük esasına göre katıldıklarını belirten Yılmaz, "Huzurevinde kalan yaşlılarımız hayatlarının son dönemini yaşıyor. Bu süreci en güzel ve mutlu bir şekilde geçirebilmeleri adına elimizden gelen katkıyı sunmaya çalışıyoruz" dedi.

Huzurevi sakinlerinin ilgi alanlarını tespit ederek, halk eğitim merkeziyle birlikte kurs düzenlediklerini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

"Huzurevi sakinlerimizin katılım sağladıkları kurslar sonrası ortaya koydukları eserleri sergileyerek halkla bütünleşmelerine vesile oluyoruz. Huzurevinde yaşlılardan oluşturduğumuz koromuz müzik öğretmeni eşliğinde haftanın 3 günü çalışma yürütüyor. Koromuz huzurevindeki çeşitli etkinliklerde şarkılarını ziyaretçilere seslendirme imkanı buluyor. Bilgisayar ve internet kursu alan yaşlılarımız huzurevindeki bilgisayar sınıfında istedikleri zaman internette gezinti yapabiliyor, sosyal medyayı takip ediyor, yakınları ile internet ortamında görüşebiliyor."

 

 -"Unutkanlıklarının azaltılmasına vesile oluyor"

Organize ettikleri zihinsel aktivitelerin başta Alzheimer'den korunma olmak üzere huzurevi sakinlerinin psikolojik ve zihinsel sağlığı açısından olumlu etki sağladığına dikkati çeken Yılmaz, "Sosyal aktiviteler huzurevi sakinlerimizin unutkanlıklarının azalması, yaşama olan tutkularının artmasına vesile oluyor. Bu aktivitelerle sakinlerimizi memnun edip yüzlerinde bir gülümseme oluşturabilirsek, sağlıklı kalmalarına katkı sunabilirsek amacımıza ulaşmışız demektir" diye konuştu.

Yılmaz, huzurevinde bu tür aktiviteleri arttırarak sürdürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

 

- Yaşlılar çok memnun

Sosyal aktivitelere katılan huzurevi sakinleri de bu konudaki memnuniyetlerini dile getirdi.

El işi kursu almasının ardından hediyelik ve ahşap eşyalar, örgüler yapmasının yanı sıra koroda yer alan 80 yaşındaki Döndü Aktaş, huzurevinde iyi vakit geçirdiklerini söyledi. Aktaş, "Huzurevinde bize el işleri yapmayı öğrettiler. Gençlik yıllarımda annem dümbelek almıştı, düğünlerde çalardık. Burada koro kurulunca el işlerinin yanı sıra darbuka çalmaya da başladım. Bunlarla uğraşınca, zamanım keyifli geçiyor" diye konuştu. 

 Katıldığı kurstan sonra süs eşyaları yapmaya başlayan 68 yaşındaki Hasan Peynircioğlu ise, "Hocamız tarif ediyor biz yapıyoruz. Vaktimizi iyi değerlendirirken, aynı zamanda eğleniyoruz" dedi.

Huzurevinde mask sanatı ile uğraşan 69 yaşındaki Cemil Ardan da, katıldıkları etkinliklerin daha keyifli zaman geçirmelerini sağladıklarını belirtti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com