Egzersiz yapın“ tavsiyesi

Egzersiz yapın“ tavsiyesi
Uzmanlar güçlü bir zihin ve bellek için egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.

Uzmanlar güçlü bir zihin ve bellek için egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.
Uzmanlar, sürekli yapılan aerobik hareketlerin vücudu zayıflatırken, belleği güçlendirdiğini söyledi. Spor ve egzersizin özellikle artan derecede işkolik olan insanlar için bir rahatlama yolu olduğunu vurgulayan Efendioğlu “Erişkin insanlar da aynen çocuklar gibi hareketli olduklarında birçok sıkıntılarını unuturlar, ya da onları karamsar değil çözüm odaklı düşünmeye başlarlar. Yapılan bir araştırmada eğer bir kişinin aşamayacağı kadar sorunu olduğunda yeteneklerinin kapasitesini artırmak istiyorsa yapacağı ilk adımın egzersize başlamak olduğu gösterilmiştir. Zorunlu bir şekilde sakin yaşam süren, masa başı çalışanlar, bilgisayarda saatlerce çalışanlar fiziksel aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Egzersiz insanlarda daha güçlü bir bellek sağlar. Egzersizin zihinsel formumuzun azalmasını engellediğini unutmamalıyız” dedi.
Uzak geçmişteki olayları hatırlama yeteneğinin yaşla birlikte gerilemediğine dikkat çeken Efendioğlu “Fakat kısa dönem hafızası (son olayları hatırlama yeteneği) yaşla birlikte geriler. Bunun bir sebebi, yaşlandıkça beyin hücrelerinin her zamankinden daha az besin ve oksijen düzeyiyle ilgilidir. Aerobik egzersizle beyin oksijenlenmesi artar ve beyin hücreleri daha iyi görevlerini yapar. Aerobik egzersizler ayrıca, vücutta mesaj iletici aracı kimyasalların miktarının artmasına yardımcı olur, böylece mesajlar beyin hücrelerine daha çabuk taşınır. Yaşlanma zeka ya da kavramsal yeteneği de etkileyebilir. Bu tip hafıza için beyin daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Çabuk düşünme ve fikirleri çabuk kavrama yetişkinlikte azalmaya başlar, yaşlılığa kadar devam eder. Aerobik egzersiz, bu yaşlanma sürecini yavaşlatır” diye konuştu.
Uzmanlar, egzersizin kalp hastalarında hem tansiyonun düşmesi hem de kalp kasını güçlendirmesinin yanında stresi azaltma özelliği olduğunu da kaydederek şunları söyledi:
“Yaşlılarda kemik erimesi üzerine egzersizin koruyucu olduğunu gösteren araştırmalar son yıllarda dikkat çekmektedir. Egzersiz, depresyon ve anksiyeteyi azaltır. Depresyon yaşlılarda çok yaygın görülmesine karşın çoğunlukla tanı konulmayan bir sorundur. Özellikle sosyal ortamlarda yapılan egzersizin depresyonu hafiflettiği bilinmektedir. Psikolojik rahatsızlık tanısı konulmuş insanlarda bile egzersiz insanların kendilerini daha iyi ve daha mutlu hissetmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza sabahları yürüyüş yapmayı depresyon tedavisi için ilk sırada önermekteyiz. Düzenli egzersiz strese karşı vücudun verdiği tepkiyi azaltır. Yani stres karşısında daha rahat olur, stresli olaylarla daha rahat başa çıkabilir ve formda kalarak stresin yaşlandırıcı etkilerinden kaçınabilir. Düzenli egzersiz, kullanılabilecek en güçlü doğal antidepresanlardan biridir. Kalp hastalıklarının önlenmesinde belirtilen egzersizlerin yararlı etkileri, kalp ve damar işlevlerini iyileştirmeyle bağlantılı olduğu kadar ruhsal durumu iyileştirmeyle de ilişkilidir. Vücut çalışması, tempolu yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzme, aerobik gibi aktiviteler en iyi egzersizlerdir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com