Ehl-i Beyt Sergisi, Topkapı Sarayı'nın daimi parçası oldu

Ehl-i Beyt Sergisi, Topkapı Sarayının daimi parçası oldu
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik'in talimatıyla Topkapı Sarayı’nda 2008'de Ehl-i Beyt Sergisi olarak açılan bölümün devamlı teşhir salonu olmasına karar verildi

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla Topkapı Sarayı’nda 2008'de Ehl-i Beyt Sergisi olarak açılan bölümün devamlı teşhir salonu olmasına karar verildi.

Kutsal emanetlerin devamı niteliğinde açılan yeni bölümde, Hz. Ali’nin kılıcı, Hz. Fatma’nın hırkası, sanduka örtüsü, sandığı, seccadesi, Hz. Hüseyin’in cüppesi, Kerbela toprağı, Medine-i Münevvere toprağı, Hz. Peygamber’in sakal-ı şerifleri teşhir ediliyor. 

Kutsal topraklara ziyarette bulunan 120 Alevi dedesi ve Bektaşi babası, Topkapı Sarayı'nda bulunan Ehl-i Beyt Sergisi'ni ücretsiz ziyaret edecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çelik'in talimatıyla Osmanlı’nın 400 yılına devletin idare merkezi olarak tanıklık eden ve 1924’ten bu yana kapılarını Türk kültürünün önemli bir bölümünü nesillere aktarmak için açan Topkapı Sarayı Müzesi’nde önemli bir gelişmeye daha imza atıldı. Topkapı Sarayı’nda 2008'de Ehl-i Beyt Sergisi olarak açılan bölümün devamlı teşhir salonu olmasına karar verildi. 

Topkapı Sarayı Has Oda Dairesi içerisinde Kutsal Emanetler Bölümü dışında ayrıca Silahtar Hazinesi Bölümünde de Ehl-i Beyt teşhir salonu açıldı. Kutsal Emanetlerin devamı niteliğinde açılan yeni bölümde, Hz. Ali’nin kılıcı, Hz. Fatma’nın hırkası, sanduka örtüsü, sandığı, seccadesi, Hz. Hüseyin’in cüppesi, Kerbela toprağı, Medine-i Münevvere toprağı, Hz. Peygamber’in sakal-ı şerifleri teşhir ediliyor. Ziyarete açık olan bu bölümdeki eserler zaman zaman dinlendirilme amacıyla değiştiriliyor.

Bakan Ömer Çelik, Topkapı Sarayı’nda göreve gelmesinin hemen ardından çalışmalar başlattı. Aslına uygun bir konsepte kavuşturulan sarayın özgün yapısı korunurken Osmanlı dönemi gelenekleri de günümüze taşındı. Ayrıca Müzede yer alan kutsal emanetlerin tamamı Sultan Reşat döneminden 100 yıl sonra yeniden temizlenerek restore edildi. Topkapı Sarayı’nın orijinal yapısına uygun gerçekleştirilen çalışmalarla müzenin her bölümünde, ait olduğu dönemin ruhu yeniden can buluyor.

-Alevi dedelerinin son durağı Ehl-i Beyt sergisi olacak

Bakan Çelik'in himayesinde 12 gün boyunca Kerbela, Necef, Medine ve Mekke ziyareti gerçekleştiren 120 Alevi dedesi ve Bektaşi babasına Bakan Çelik'ten bir jest daha geldi. Alevi dedeleri ve Bektaşi babaları manevi iklimin ardından Topkapı Sarayı'nda bulunan Ehli Beyt Sergisi'ni de ücretsiz ziyaret edecek. Ayrıca sarayda ağırlanacak dedelere, Topkapı'ya has saray şerbeti ve gaziler helvası ikram edilecek. Bu yıl sarayda muharrem ayında mersiye okutulmuş ve aşure ikramı yapılmıştı.

-Yenilikler sarayın ziyaretçi sayısını arttırdı

Topkapı Sarayı Müzesi, yeni uygulamaların ardından 2013'te 3 milyon 400 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Müze içinde bulunan ama ayrı bilet alınarak gezilen Harem bölümünü ise 1 milyon 30 bin 491 kişi gezdi.

Müzeyi 2014 ocak ayında 227 bin 819 kişi ziyaret etti. Geçen yılın aynı döneminde 184 bin 375 olan ziyaretçi sayısında yüzde 23,56 artış yaşandı.

Bu kültürel etkinlikler, Topkapı’nın müze kimliğinin yanında saray özelliğini anımsatırken tarihi mekana karşı ilgiyi de artırdı. Topkapı Sarayı’nı Müzekart uygulaması ile gezenlerin sayısı da bu yıl 500 binden fazla oldu. Genel toplamda 635 bin kişi Müzekart kullanarak ziyaret yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com