'Ek İş Fırsatı' hayali hükümete takıldı

'Ek İş Fırsatı' hayali hükümete takıldı
Son günlerde gündeme gelen hükümetin memurlara 'ek iş fırsatı' tanıyan bir yasa taslağının ilgili bakanlıkça yalnız bir fikir jimlastiği olduğunu belirtmesinin ardından; Memur Sendikaları ise, hükümet tarafından memurlara ek iş imkanı sağlanması ya da

Son günlerde gündeme gelen hükümetin memurlara 'ek iş fırsatı' tanıyan bir yasa taslağının ilgili bakanlıkça yalnız bir fikir jimlastiği olduğunu belirtmesinin ardından; Memur Sendikaları ise, hükümet tarafından memurlara ek iş imkanı sağlanması ya da geçinebilecekleri bir maaşın verilmesi gerektiğini vurguluyor.
Hükümetin, memurların çalışma esaslarına ilişkin yeniden düzenleyecek bir yasa taslağı üzerinde çalışması, taslağın memura ek iş yapabilme imkanı sağlandığının yorumlanması üzerine bu haberlerin gerçekleri yansıtmadığı konusunda açıklama yapıldı.
Yapılan açıklamada hazırlanan kanun taslağında memurlara ek iş veya şirket ortağı olabilmesi konularında bir çalışma yer almadığı ifade ediliyor.
Taslak çalışmaları sırasında memurun ek iş yapmasına ya da şirket ortağı olabilmesine imkan tanınması konusunda bir 'fikir jimnastiği' gerçekleştirildiği, ancak taslağın son halinde bu düzenlemenin yer almadığı belirtildi.
Memur sendikaları ise bu taslağın gerçekleşmesiyle memurların büyük ölçüde rahatlayacağının altını çiziyor.

KARABEKİR: HÜKÜMET MEMURLARIN DURUMUNU BİLİYOR

Kütahya Kamu-Sen İl Temsilcisi Mehmet Karabekir, “Bundan bakanlık vazgeçti. Zaten memur bu kanun olmasa da ek iş yapıyor. Öğretmen kendi mesleği ile ilgili ders verebiliyor, dershanede çalışabiliyor. Fakat bu dar kapsamlı bir konuydu ve bunda da büyük sıkıntılar meydana geldi. Yine kanun tam olarak uygulanmıyordu” dedi.
Karabekir, son zamanlarda insanların ek bütçeye ek gelire ihtiyacı olduğunu, fakat hükümetin, memura ek iş imkanı verirsek memurun sıkıntıda olduğunu kabul etmiş oluruz düşüncesiyle bu girişimden vazgeçtiklerinin altını çizdi.
Karabekir, bir eve iki maaş giriyorsa insanların geçimlerinin kolay olduğunu, günümüzde maaşları 800, 900, 1000 TL arasında değişen memurlar olduğunu, hükümetin ya ek iş ya da geçinebilecekleri bir ücretin verilmesi gerektiğini vurguladı.
Yapılan çalışmlara esas olarak Kütahya Memur-Sen İl Temsilcisi Kamil Uçan ise, “Şuan da memurların ekonomik durumları çok hoş bir durum değil. Şuan da baktığınızda bir öğretmen veya bir eğitim çalışanının aldığı ücret maksimum ek dersleriyle beraber -ki öğretmenler için geçerli olan- 1500 TL, memur ve hizmetlilerin ücretleride 1200 ve 1300 TL civarında. Belki Kütahya şartlarında bu ücretle kıt kanağat geçinebilir ama bu ücret kesinlikle yeterli değil” dedi.

UÇAR: YAPILAN EK İŞİN TESPİTİ DURUMUNDA UYGULANAN CEZAİ İŞLEM YASAL DEĞİL

Uçan, eğitim çalışanlarının farklı alternatiflere yönelmesinin doğal olduğunu, iş çalışma noktasına geldiğinde devlet memurlarına cezai idari işlemlerin yapıldığını belirtti. Uçar, uygulanan bu cezaların ise tahminleri doğrultusunda 'kademe ilerleme cezası ile maaş kesim cezası' olarak memura cezalar verilmesinin yasal olmadığının da altını çizdi.
Memurların açığının kapatılabilmesi için memurlara böyle bir taslak ile hak verilmesi gerektiğini vurgulayan Uçan, taleplerinin Memur-Sen olarak toplu görüşmelerde bu konuyu dile getirildiğini gibi bu disiplin ceza durumunun ortadan kalkması, yasal olarak çalışma izni verilmesi gerektiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com