“Ekmeğe Yüzde 25, İşçiye yüzde 3¨

“Ekmeğe Yüzde 25, İşçiye yüzde 3¨
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya uyardı, dikkat çekti!

Akkaya’nın konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle;

“2013 yılında geçerli olacak asgari ücretin tespiti amacıyla asgari ücret tespit komisyonu 04 Aralık 2012 tarihinde toplanmış ve görüşmeler sürmektedir.

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 940,50, net 739,79 lira. Asgari ücretliden, öğün başına 72 kuruşla karnını doyurması, 1 buzdolabı için 29 ay çalışması, 237 TL’ye ısınması ve barınması, çocuk başına 2,5 TL’lik eğitim harcaması ile çocuklarını yetiştirmesi beklenmektedir.

Asgari ücret yıllardır ülke gerçeklerinin göz ardı edildiği bir ortamda belirlenmektedir. Bu nedenle Hükümet ve sosyal taraflar arasında yapılan müzakereler artık asgari ücretli için umut olmaktan çıkmıştır.

Açlık sınırının 958 lira, yoksulluk sınırının 3120 TL olduğu ülkemizde en azından asgari ücretlilerin açlık sınırının üstünde bir ücret alması gerekirken salt ekonomik denge ve rekabet gerekçesiyle insan onuruna yakışmayan bir asgari ücret düzeyinin belirlenmesi kabul edilemez.

AKP, emekçiye yönelik adaletsiz uygulamalarını sürdürmektedir. 23 Ekim

2012 tarihinde toplanan Bankalar Kurulu’nda yapılan açıklamalarından da anlaşıldığı üzere hükümet salt rekabeti etkilememesi gerektiğinden yola çıkarak yine çalışanları hüsrana uğratacak ve 2013 yılı için beklenen enflasyon oranı olan %3+%3 oranında zam yapacağını açıklamıştır.

Hükümet, zaten 2012 yılında elektrik ve doğalgaza yaptığı zamlarla da vereceğini asgari ücretlinin cebine girmeden geri almış olacaktır.

Nitekim, 06 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da ekmeğe yapılan % 25′lik zam ile işçiye reva görülen 22,20 TL’lik aylık zammın büyük bir kısmı daha ücretlere yansımadan geri alınmıştır. Yıllardır asgari ücrete yapılan zammın yıllık enflasyonun altında kaldığı gerçeğini de ortaya koyduğumuzda, 2013 yılına asgari ücretli zamlı maaşla değil, kayıpla girmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretin tespitinde insanları sefalete mahkum eden ve ülke gerçeklerini hiçe sayan yaklaşımlara son verilmesi gerektiğini düşünüyor, asgari ücretin vergi dışı bırakılarak, en az 4 kişilik bir ailenin zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve insanca yaşayabilecekleri bir düzeyde olması gerektiğine inanıyoruz”. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com