Ekmeğe zam geliyor

Ekmeğe zam geliyor
Kütahya'da 60 kuruştan satılan 300 gram çarşı ekmeğine yüzde 17 zam yapıldığı öğrenildi. Yapılan zamdan sonra 60 kuruştan satılan çarşı ekmeğinin birkaç gün içinde 70 kuruşa satılacağı belirtiliyor.

Kütahya'da 60 kuruştan satılan 300 gram çarşı ekmeğine yüzde 17 zam yapıldığı öğrenildi. Yapılan zamdan sonra 60 kuruştan satılan çarşı ekmeğinin birkaç gün içinde 70 kuruşa satılacağı belirtiliyor.
'ÇARŞI EKMEĞİ 70 KURUŞTAN SATILACAK'-
Küyahya Tüketiciler Derneği Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, Kütahya'da 60 kuruştan satılan 300 gram çarşı ekmeğine yüzde 17 oranında zam yapıldığını öğrendiğini ve bu zammın birkaç gün içinde uygulanacağını açıklayarak yapılan zama tepki gösterdi. Çarşı ekmeğine yapılan yüzde 17'lik zamdan sonra 60 kuruştan satılan çarşı ekmeğinin 70 kuruştan satılacağını yaptığı araştırmalar sonucunda öğrendiğini belirten Nazlı, zammın halkı zor durumda bırakacağını ifade etti. Nazlı, zammın yetkili merciiler tarafından iyi analiz edilemsi ve halkın gelir düzeyinin göz önünde bulundurulmasını isteyerek, zamla halka haksızlık yapıldığını vurguladı.

'ZAMMIN GEREKÇELERİ AÇIKLANMALI'
Kütahya Tüketiciler Derneği Şube Başkanı Ali İhsan Nazlı, ekmeğe yapılan yüzde 17'lik zam oranını sert bir dille eleştirerek, yapılan zammın gerekçelerinin kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.
Nazlı, ekmeğin zamlı olarak satılmasına izin verenlerin halkın gelir seviyesine bakmaları gerektiğini belirterek, tepkisini şöyle dile getiridi:
'60 kuruştan satılan 300 gram çarşı ekmeğinin 70 kuruşa satılmasına izin verenler, yaklaşık yüzde 17 gibi bir zamma onay verenler olayı oldu bittiye getirerek, 300 gram çarşı ekmeğini 60 kuruş yerine 70 kuruşa satılmasına hangi gerekçeye zamma izin verdiklerini açıklamak zorundalar.'

'EV EKMEĞİ YILBAŞINDAN SONRA 2 TL'DEN SATILACAK'
Kütahya'nın gelir düzeyinin düşük olduğuna dikkat çeken Nazlı, halkın temel gıda besini olan ekmeğe yapılan zammın adil olamdığını, evine sadece bir kuru ekmek götürebilen vatandaşın yapılan zamlardan sonra ekmek bile alırken düşünmek zorunda bırakıldığını ifade etti.
Kütahya'da 900 gram olan ve 1,75 TL'den satılan ev ekmeğine de yüzde 15 oranında zam yapıldığına dair bilgiler edindiğini belirten Nazlı, 1,75 TL'den satılan 900 gram ev ekmeğinin yılbaşından sonra yüzde 15'lik zamla 2 TL'den satılacağını açıklayarak, zamların yapılan zamların geri çekilmesi için halka birlikte hareket edeceklerini de sözlerine ekledi.

'HALKIN GELİR DÜZEYİ GÖZ ÖNÜNE ALINMALI'
Belediye tarafından bazı mahallelerdeki ekmek fırınlarının yıkıldığını bazılarına ise dokunulmadığını iddia eden Nazlı, konuşmasında şunları kaydetti:
'Kütahya Belediyesi, Türkiye Fırıncılar federasyonunun 24.02.2004 tarih ve 160-04 sayılı almış olduğu mahkeme kararına istinaden, mahalle fırınlarının yıkılması içi açılan davayı gerekçe göstermiştir. Oysaki, Kütahya fırıncılar odasının mahalle fırınlarının yıkılması için her hangi bir talebi ve mahkeme kararı olmadığı halde, belediye bazı mahallelerdeki mahalle fırınlarını yıkmış, bazı mahallelere ise göz yummuştur. Belediye, mahkemenin vermiş olduğu kararı uyguladığını göstermek istiyorsa neden 6 yıl beklediği tam olarak anlaşılamamıştır.'
Belediyenin mahalle fırınlarının yıkılması için çıkan kararı neden 6 yıl sonra uyguladığını anlayamadıklarını ifade eden Nazlı, Tüketiciler Deneği olarak halkın yanında olacaklarını ve halkın haksızlığa maruz kalması neticesinde gereken yerlere başvuruda bulunacaklarını söyledi.Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com