“Ekmek üzerinden siyaset yapıyorlar”

“Ekmek üzerinden siyaset yapıyorlar”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, oda başkanlarıyla bir araya gelerek sıkıntılarını dinledi. Toplantıya katılan Uşak Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz, Uşak Belediyesi'ni ekmek üzerinden siyaset yapmakla suçladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, oda başkanlarıyla bir araya gelerek sıkıntılarını dinledi. Toplantıya katılan Uşak Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz, Uşak Belediyesi'ni ekmek üzerinden siyaset yapmakla suçladı.
Şelale Restaurant'ta Fırıncılar Odası ve Berberler Odası yönetimi ile bir araya gelen Osman Coşkunoğlu oda başkanlarından aldığı fikirlerden ilham aldığını ve bu fikirlerin kendisini yol gösterdiğini söyledi. CHP Milletvekili Coşkunoğlu, küresel ekonomik krize rağmen Türkiye'nin dolar milyarderlerinin sayısının artmasının düşündürücü olduğunu ifade etti. Türkiye'deki bankaların da krize rağmen 2009 yılında rekor seviyelerde kar açıkladığını kaydeden Coşkunğlu, Uşak'ın hak ettiği kamu yatırımlarını alamadığını yine dillendirdi.
TOKİ projelerini de eleştiren Osman Coşkunoğlu şunları söyledi; “TOKİ ilimizde bin 500'e yakın konut üretti. Bu projelerin hiç birinde Uşaklı esnaflara iş imkanı verilmedi. Uşak ili TOKİ projesinde bugüne kadar 25 milyon 884 bin TL aidat ödedi. Yaklaşık bin 500 vatandaşımızın aldıkları ev karşısında TOKİ'ye ödediği bu para ciddi bir kaynaktır. Sadece 2009 yılında 4 milyon TL ödedik. Biz insanların kirada oturmasını savunmuyoruz ama kentten TOKİ'ye giden bu rakamlar azımsanamaz. Eğer bu rakamlar Uşak içinde kalsaydı kentin ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacaktı. Ama bu paralar Ankara'ya aktı. Bu karşılık ilimizin 2009 yılında aldığı kamu yatırımları 30 milyon TL civarındadır. 2005 yılından bu yana kent olarak ödediğimiz TOKİ aidatı bir yıllık yatırıma eş değer durumdadır. Uşak'tan Ankara'ya ödenen kişi başı vergi sıralamasında 39. sırada yer alıyoruz ama Ankara'dan Uşak'a gelen yatırım miktarında ise 81 il içinde 68. sıradayız. Ben bu rakamları her yerde dile getirerek ilimizin ihmal edilmişliğini ortaya koymaya çalışıyorum”

GÜNDE 2 BİN ADET ÜCRETSİZ EKMEK VERİYORUZ
Uşak Fırıncılar Odası Başkanı Hasan Kurnaz ise, belediyenin ekmek fırını projesini eleştirerek bu konuda Coşkunoğlu'ndan destek istedi. Uşak'ta günlük 100 bin ekmek tüketildiğini ifade eden Kurnaz, belediyeyi ekmek üzerinden siyaset yapmakla suçladı. Uşak Belediyesi'nin işinin fırıncılık olmadığını da belirten Hasan Kurnaz, “Biz halka ucuz ekmek sağlarız, yeter ki bize destek verilsin. Biz 5 yıldır Uşak Aşevi'ne ücretsiz olarak her gün 2 bin ekmek veriyoruz. Bunun dışında yoksul vatandaşlarımız için askıda ekmek projemiz devam ediyor. Her fırında bu uygulama var. Durumu olmayan vatandaşlarımıza hiçbir sual sormadan ücretsiz ekmek veriyoruz. Bütün bunlara rağmen belediyenin halk ekmek fırını açmak istemesine bir anlam veremiyoruz. Biz belediyeye daha önce bir teklif götürdük ve ekmeği biz verelim ucuza siz halka satın dedik. Ama kabul etmediler. Uşak Belediyesi halkın ucuz ekmek yemesini istiyor ise bize satış büfesi yapsın bizde halka 50 kuruşa ekmek satalım. Çünkü fırıncılar olarak bakkallara biz ekmeği 50 kuruşa veriyoruz. Bakkallar ise 50 kuruşa aldıkları ekmeği vatandaşa 65 kuruşa satıyor. Bizim teklifimizi kabul etmeyen belediye yönetimi ekmek üzerinden siyaset yapmak istiyor. İlde 25 ekmek üretim fabrikası var ve Uşak gibi 3 tane şehrin ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız. Bunun dışında kente her gün 15 bin adet köy ekmeği geliyor. Bunlarla birlikte ilimizde ortalama günlük 100 bin ekmek tüketiliyor”dedi.
Osman Coşkunoğlu ise halkın temel gıda maddesi olan ekmeğin siyaset malzemesi olarak kullanılmaması gerektiğini ifade ederek ortak bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Uşak Belediyesi ile Fırıncılar Odası'nın bir araya gelerek sorunu çözebileceğini de belirten Coşkunoğlu, “Ekmek üretimi belediyenin değil fırıncıların işi. Bu işi fırıncılar daha iyi bilir. Ekmek üzerinden hesaplaşmak yada siyaset yapmak doğru değil. Ortak bir çözüm yolu bulunmalıdır”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com