Eko 66 her motora uygun değil

Eko 66 her motora uygun değil
Yakıt tasarruf cihası Eko 66'nın dizel ve LPG'de işe yaramadığı açıklandı. Eko 66 sadece benzinli motorlarda yakıt ekonomisi sağlıyor.

Yozgatlı sanayici Talat Mollaoğlu'nun geliştirdiği ''Eko-66'' cihazının, Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) yapılan testlerinde, ''bazı benzinli motorlarda yakıt ekonomisi verebildiği, dizel, eurodizel ve LPG yakıtı kullanan motorlarda kayda değer bir yakıt ekonomisi sağlamadığı sonucuna varıldığı'' bildirildi.
DPÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmet Çelik, yaptığı açıklamada, kendilerine yapılan başvuru üzerine cihazın motorlarda kullanımının test edildiğini söyledi.
Testlerin dizel, eurodizel, benzin, LPG yakıtları kullanılan taşıt ve iş makinelerinde yürütüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Çelik, ''Cihazın takılı olduğu ve olmadığı durumlarda yakıt deposunu tamamen doldurup ya da ölçekli bir kap içinden yakıt alarak, yol, ortam sıcaklığı, yakıt alınan pompanın aynı olduğu şartlarda, belirli bir kullanım süresi veya belirli mesafe yol giderek tüketilen yakıt miktarlarını litre bazında ölçerek karşılaştırdık'' dedi.
Yrd. Doç. Dr. Çelik, şöyle devam etti:
''Benzinli araçla saatte 90 kilometre hızla yol alarak yaptığımız testte, araç cihaz takılıyken 50 kilometrede 3,4 litre, takılı değilken aynı mesafede 3,7 benzin harcamış, cihazla yüzde 8.1 oranında yakıt tasarrufu sağlanmıştır. Eurodizel yakıtı kullandığımız araçta 100 kilometrede cihazlıyken 5,115 litre, cihaz yokken 4,988 litre tüketilmiş olup, burada cihaz takılı haldeyken araç normale göre yüzde 2,55 daha fazla yakıt harcamıştır. Kırsal motorinli yol silindirini cihaz takılıyken ve takılı değilken 1'er saat çalıştırdık. Sonuçta iki durumda da 17,5 litre benzin sarfiyatı gerçekleşti. LPG'li araçta ise iki test yaptık. Birincisinde düz yolda saatte 100 kilometre hızdayken 100 kilometre mesafede cihaz takılı halde 7,165 litre, cihaz olmadan 8,187 litre yakıt tüketti ve cihazın sağladığı ekonomik tasarruf yüzde 6,98 oldu. Arazi koşullarında 40 ile 90 kilometre arasındaki hızlarla yaptığımız ikinci testte, araç cihazlıyken 100 kilometrede 9,246 litre, cihaz bağlı değilken aynı mesafede 9,05 litre yakıt harcayarak, cihazlıyken normale göre yüzde 2,2 daha fazla yakıt tüketti.''
Test süreçlerinde motor yağlama yağı ve motor aşınmasının durumlarıyla ilgili herhangi bir araştırma yapılmadığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Çelik, ''Tekrarlı yol ve çalışma testlerinde, cihazın bazı benzinli motorlarda yakıt ekonomisi verebildiği, dizel, eurodizel ve LPG yakıtı kullanan motorlarda kayda değer bir yakıt ekonomisi sağlamadığı sonucuna varıldı'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com