Ekonomi Bakanı Zeybekci: (1)

Ekonomi Bakanı Zeybekci: (1)
"Şahsi görüşüm, Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olmalı"

DOHA/ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Şahsi görüşüm, Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olmalı" dedi.

Zeybekci, Katar ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ekonomi üzerinde olumsuz bir etki oluşturmayacağını aksine iyi yönde etki yapacağını söyledi.

Milletin, 30 Mart yerel seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soru işaretini ortadan kaldırdığına işaret eden Zeybekci, "Millet, 30 Mart seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı süreciyle ilgili ne olacağını ve kimin olacağını yazarak sandığa koydu. Cumhurbaşkanı'nın kim olacağı partimizin söyleyeceği bir şey ama sandığa baktığınızda bunu görüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de siyasetin en büyük problemini, "muhalefetin iktidar olabilme ümidinin bulunmaması" diye ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"Muhalefetin iktidar olabilme ümidi olmadığı zaman, muhalefetin yok olma, kaybolma sendromu ile demokrasi dışı arayışların peşine takılmak gibi alışkanlığı var. Bu 50 yıldır böyle. Böyle devam ederse, bu sıkıntılar devam edecek. Bu ümidi üretmek zorundayız. Bu olmadığı zaman, muhalefet, yoldan geçen her illegal arabaya biner.

Biz bir an önce önümüzdeki dönemde dar bölgeli iki turlu, muhalefete iktidar ümidi veren, yasama ve yürütmenin kesin olarak birbirinden ayrıldığı sisteme geçmeliyiz. Bunun adına başkanlık, yarı başkanlık ne derseniz diyebilirsiniz, bunu Türkiye sistemi olarak kurgulamamız lazım. Ülkenin hassasiyetleri ile evrensel hukuk normlarının en üstte olduğu, demokrasinin en ileri seviyelerinde, kendi içinde kontrol mekanizmaları olan bir sistem olmalı. Şu andaki sistemde biz, her seferinde hafif hasarlarla kaza yaparak durabiliyoruz, bunu arabaya zarar vermeyen hale getirmemiz lazım."

Türkiye'de ilk defa halkın oyuyla seçilecek cumhurbaşkanının bu yolda atılacak çok güçlü bir adım olacağının altını çizen Zeybekci, "Şahsi görüşüm, Başbakanımız, Cumhurbaşkanı olmalı" dedi.

- "Dış ticarette sürprizler görülmeye başlanacak"

Bakan Zeybekci, gazetecilerin cari açıktaki daralma beklentilerini sorması üzerine, mevcut kur seviyesinin otomatik olarak ithalatı cazip olmaktan çıkardığını söyledi. Kur seviyesinin ihracat rakamlarını da teşvik ettiğini kaydeden Zeybekci, mevcut oranla yurt dışı turizmin de cazip olmaktan çıktığını, bu gelişmelerin cari açığı daraltacağını dile getirdi.

Zeybekci, söz konusu konjonktürde cari açığın kontrol edilebilir hale geldiğini ifade ederek, "Bu ziyaretlerimiz, işbirliklerimiz, ortak yatırım, başka ülkelerin kullanmadığı yatırımları Türkiye'ye getirme ve 3. ülkelerdeki yatırıma dönüştürmek bunun üzerine artı olarak gelecek. Sürpriz kısmı da bu" diye konuştu.

Nisan ve mayıs sonu itibariyle dış ticarette sürprizlerin görülmeye başlanacağını belirten Zeybekci, "Sürprizlerimizi dış ticarette görmeye başlayacaksınız. Bunun hemen arkasından, yıl sonu itibariyle cari açıktaki iyileşmenin kendiliğinden dönüşmeye başladığını, arkasından enflasyonla ilgili ılımlı gelişmeleri göreceksiniz. Ondan sonra tabii ki kısır döngüye girme tehlikemizi açık ara geçmiş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com