Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:
"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını dinlemek vatana ihanettir, illegal bir şekilde. Legal şekilde de dinleyemezsin. Onun gereğini millet yapar"

MARDİN (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Allah'ın izniyle bu toz duman geçtikten sonra satılmış ruhlar ve birbirilerine alet olmuş maşalar hariç biz bir mensubiyeti olan kardeşlerimizin yüzde 99.9'uyla en güzel şekilde kucaklaşacağız" dedi.

Bakan Zeybekci, Mardin Ticaret ve Sanayi Odasının bir otelde Mardin ve Denizlili işadamları ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Şırnak'tan Mardin'e havayolu ile gelirken hava şartlarının elverişli olmadığı için önce Batman'a yöneldiklerini ve oraya da inemediklerini, oradan da Diyarbakır'a inerek Mardin'e karayoluyla gelmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Türkiye'de önemli ekonomik gelişmelerin yaşandığını kaydeden Zeybekci, Türkiye'yi 2023 hedeflerine götürmek için gece gündüz çalışmaları gerektiğini kaydetti.

Türkiye'de kardeşlik ve huzur ikiliminin kalıcı bir şekilde egemen olmasının ardından demokrasiyi de geliştirerek Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine çıkmasını arzu ettiklerini belirten Zeybekci, geçmişten bugüne Türkiye'nin, bu hedeflerinden hep yarı yolda dönmek zorunda kaldığını söyledi.

1960 yılındaki gazete haber kupürlerinin bugünküleri ile benzerliklerin olduğunu anlatan Zeybekci "Hiç mi Allah aşkına gayretiniz yok. Yeni şeyler ortaya koymakla ilgili bir ufkunuz yok, diye sorasımız geliyor. Bunu sormaktan ziyade kendimizde şunu sormak lazım; 'Müslüman bir delikten iki defa ısırılmaz' deriz. Biz de hep bu deliğin önünden geçerken ısırılıyoruz. Kendimizi de sorgulamak lazım. Tedbir almamız gerekiyor" diye konuştu.

Zeybekci, Tük Hava Yolları'nın (THY) Afrika'ya en çok uçan tek havayolu olduğunu belirterek, THY'nin her uçtuğu ülkede çok önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

THY'nin bugün dünyada en çok noktaya uçan 2. havayolu noktasına ulaştığını anlatan Zeybekci, "THY, Avrupa'da büyüklük anlamında ikinci havayolu. Önümüzdeki sene THY Avrupa'da 1 numara olacak. Türkiye, dünyaya ulaşımın merkezi" dedi.

 

-Gezi Parkı odaklı gelişmeler

Türkiye'nin dünya çapında İstanbul Kanal Projesi, Marmaray, 3. köprü, ikinci tüp geçit, İstanbul-İzmir otoyol, nükleer santral, hidroelektrik santrali gibi dev projeleri başlatmanın gururunu yaşarken, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerin yaşandığını anımsattı.

Zeybekci, şunları söyledi:

"Yer yerinden oynadı İstanbul'da. Ankara, İzmir'i karıştırdılar. Fotoğrafları hakikaten bugün barbarlık müzesi oluşturacak önemli belgeler oldu. Bütün bunlar yaşanırken Başbakanımız Afrika'daydı. Bu taksim platformu denilenler, hükümetle görüşmek istediler. Başbakan vekili Arınç ile görüştüler. Ağaçlar kesilmesin diye hükümete iletilen liste, bu dev projeler durdurulsun diye liste vardı. Hayretler içinde seyrettik. Hani ağaçlardı..."

 

-17 Aralık operasyonu

Gezi Parkı'ndaki olaylarda hükümete yönelik gerçekleştirilmek istenen saldırının, beklendiği yerden geldiğini ve iyi karşılık verilerek savuşturulduğunu, 17 Aralık'ta ise malum sürecin başladığını belirten Zeybekci, şöyle konuştu:

"Bundan sonra da her türlü bu gayri meşruluğun sergilendiği yeni bir müze yapılacak kadar da ahlaksızlığı yapmaya başladılar. Projelerin durdurulmasının istenildiği listeyi unutmayın. 25 Aralık'ta bir savcı mahkemeye 32 çuval içinde belgeler koydu. Mahkemeye gönderdiği gerekçe, en zeki insan bile 6 günde karar verecek diye beklerken 15 dakika sonra karar verdi. Kararda bir liste vardı. Ekli listedeki isim ve şirketlerin mal varlıklarının dondurulmasına karar verildi. O liste hükümete iletilen, durdurulsun denen bütün projeleri yapacak olan müteahhitler, şirketler."

 

-Paralel yapı

Bu süreçte Türkiye'de çok sayıda bir hukuk katliamının yapıldığını belirten Zeybekci, şöyle devam etti:

"Masumiyeti konusunda emin olduğumuz insanlar, siyasetçiler, bakanlarımız, Fatih Belediye başkanımız, sayamayacak kadar birçok şeyi 2,5 sene dinleyerek gayri meşru bir şekilde hukukun hiçbir dayanağı olmaksızın. Bunları suçüstü yapmıyor. Öyle bir şey varsa, o gün müdahale edilmesi sağlanmıyor. Çünkü gerçek değil. Hiçbiri biriyle alakası olmayan bütün bunların hepsine bir çete diyor. O çetenin başına da Başbakanı koyuyor. Bu milletin iradesiyle seçilmiş olan bu ülkenin Başbakanını koyuyor ve çete diyor. Hangi ahlak, hangi vicdan, hangi akıl MİT'in tırlarını durdurup, elemanlarını yere yatırıp, tekmeleyip, kelepçeleyip de 'o tırların içerisinde şunlar var iması var' diye Türkiye'yi dünyaya rezil etmek. Ne geçer elinize. Bu en hafif tabiriyle söylenebilinecek, vatana ihanettir.  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını dinlemek vatana ihanettir, illegal bir şekilde. Legal şekilde de dinleyemezsin. Onun gereğini millet yapar. "

 

-Çözüm süreci

Bakan Zeybekci, Türkiye'de binlerce yıldır herkesin kardeşçe ve huzur içinde yaşadığını ifade etti.

Bütün Müslümanların kardeş olduğunu, 30 yıl boyunca Güneydoğu'da kardeşliğin birbirine düşürüldüğünü belirten Zeybekci, şunları söyledi:

"Ekonomimizi, kardeşliğimizi, huzurumuzu, ülkemizi darmadağın ettiler. Şimdi bu millet, bölge insanı uyandı artık. Baktılar oradan olmuyor, şimdi başka yerden. Allah'ın izniyle bu toz duman geçtikten sonra satılmış ruhlar ve birbirilerine alet olmuş maşalar hariç biz bir mensubiyeti olan kardeşlerimizin yüzde 99.9'uyla en güzel şekilde kucaklaşacağız. Kardeşliğimize devam edeceğiz. Ama o satılmış ruhlar ve birilerine alet olmuş maşalardan bu millet hesabını soracak. Hukuk içinde, demokrasi içinde soracak. Bugün her şeyi suistimal eden her şeyi istismar eden hatta masum çocukların ölümlerini bile istismar edenlerden millet hesabını mutlaka ve mutlaka hesabını sorar. "

Bakan Zeybekci, bütün bu yaşananlarının hedefinde Başbakan Erdoğan'ın olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Asıl hedef Erdoğan'dı. Menderes hikayesi bir daha bu ülkede yazılmayacak. Bir daha öyle bir hikayeye millet izin vermez. İstiyorlar ki bu ülkede kriz çıksın. Yarı yarıya fakirleşsin. 2002'de Türkiye ekonomik olarak siliniyordu haritadan. Şimdi büyüme oranlarına bakın. Türkiye 2014'te birilerinin hevesini Allah'ın izniyle kursağında bırakacak."  

 

-Yerel seçimler

"Büyükşehir kanunu geldiğinde mecliste yer yerinden oynadı" diyen Zeybekci, şunları anlattı:

"Ülkeyi bölüyorsunuz, vatanı parçalıyorsunuz' dediler. Bu tartışmalar bitti en sonda dillerindeki baklayı çıkardılar. 'Yapılamaz' dediler. 'İl merkezinden ilin tamamına hizmet gitmez' dediler. Büyükşehir kanunu çıktı. Şimdi dolaşıyorlar şehirlerde. Diyorlar ki 'biz büyükşehir belediye başkan adayıyız'. Hani ihanetti, hani yapılmazdı. Ne yüzle dolaşıyorsunuz diye sorun onlara. Belediyecilik bizim işimiz."

Konuşmasının ardından bir gazetecinin, çözüm süreciyle birlikte "Güneydoğu'da yatırımlar arttı mı, ne kadar yatırım yapıldı?" sorusu üzerine Bakan Zeybekci, "2012 yılında başlattığımız teşvik yasasıyla 6. bölge teşviklerden maksimum düzeyde yararlanıyor. Yaklaşık olarak 6. bölge almış olduğu yatırım teşvik belgesi tutarı 60 milyar lira civarı. 13 tane de stratejik yatırım var. Bu da yaklaşık olarak 20 milyar" ifadelerini kullandı.

Vali Ahmet Cengiz ile Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Bakan Zeybekci'ye plaket ve hediye verdi. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com