Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:
(HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanuna kısmi iptal) "Kısmi iptalle, bugüne kadar kanunla yapılmış düzenlemeler geçersiz demek değil. Yapılmış olan düzenlemelerin tamamı geçerlidir"

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanuna kısmi iptal kararına ilişkin, "Kısmi iptal, bugüne kadar yapılmış düzenlemeler geçersiz demek değil. Yapılmış olan düzenlemelerin tamamı geçerlidir" dedi.

Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk'ü ziyaret eden Zeybekci, ziyaretten sonra bir gazetecinin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanuna kısmi iptal kararı ile ilgili sorusu üzerine, Türkiye'nin demokrasi yolunda çok yeni ve çok güzel adımlar atarak yoluna devam ettiğini söyledi.

HSYK düzenlemesinin, yargının tarafsızlığı ve kuvvetler ayrılığının yeniden yapılanması için atılmış olan önemli bir adım olduğunu belirten Zeybekci, "Anayasa Mahkemesi'nin bugün kısmi olarak bir iptalinin söz konusu olduğunu biliyorum. Ama kısmi iptalle, bugüne kadar kanunla yapılmış düzenlemeler geçersiz demek değil. Yapılmış olan düzenlemelerin tamamı geçerlidir" diye konuştu.

Türkiye'nin asıl ihtiyacının yeni bir anayasa olduğunu vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti:

"Türkiye bu tıkanmaları hukuk dışı, demokrasi dışı alanlara doğru tevessül eden bir siyasetin problemlerini yaşamaya her zaman devam edecek. Bundan kimse yanlış bir anlam çıkarmasın ama Türkiye'nin asıl problemi muhalefetin iktidar olamama korkusu ve iktidar olamadığı için de bir yok olma sendromu ile hukuk ve demokrasi dışı bütün girişimlerin peşine takılma hastalığıdır. Onun için bu hastalığı iyi tespit etmek lazım, iyi teşhis etmek lazım. Tespit ve teşhiste eğer hep beraber mutabık kalır 'evet hastalığımız budur, sıkıntı budur' dedikten sonra Türkiye yeni bir anayasa ile dar bölgeli, sıfır barajlı bir meclis diğeri de yürütmeyle beraber seçilen iki meclisli bir sistem ile Türk milletinin kendi sistemini, kendi demokratik sistemini yaratabilecek bir kabiliyete ve birikime sahip olduğuna inanıyorum. Böyle bir kazanıma doğru gitmek zorundayız. Yani yeni bir anayasaya doğru gitmek zorundayız. Böyle yasaların iptali gibi şeylerin artık Türkiye demokrasi alanında, yargı alanında, devlet alanında kısa çözümler gerekli, bunların acil yapılması gerekiyor ama asıl kalıcı çözüm bunlar değil."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com