- Ekonomi Bakanı Zeybekci:

- Ekonomi Bakanı Zeybekci:
"Türkiye'de faizlerin bir an öce yatırımı, üretimi, büyümeyi ve kalkınmayı teşvik edici bir yere doğru gitmesini bekliyoruz"

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de faiz oranlarının bir an öce yatırımı, üretimi, büyümeyi ve kalkınmayı teşvik edici seviyeye gelmesini beklediklerini söyledi.

Zeybekci, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinin (İSİB) "Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni"nde, ihracatçıların her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

İhracatçılara iyi haber vermek istediğini belirten Zeybekci, ocak-mart sonu itibariyle ihracat rakamlarının son 12 yılın en güzel sonuçlarını getirdiğini ifade etti.

İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 73 seviyesine geldiğini kaydeden Zeybekci, söz konusu rakamın geçen yıl yüzde 62'ler düzeyinde gerçekleştiğini anımsattı.

Rakamların, doğru iş yaptıklarını ve doğru yolda olduklarını teyit ettiğini anlatan Zeybekci, "Türkiye olarak doğru iş yapıyoruz. İhtiyaçlarımızı biliyoruz ama yürüdüğümüz yol doğru yoldur. Ülke olarak bu sene orta vadeli hedefimiz olan 166 milyar dolara ulaşacağız. Bu Türkiye'de bütün dengelerin değişmesi demek" diye konuştu.

Mart sonu itibariyle dış ticaret açığının yüzde 30 düştüğünü ifade eden Zeybekci, rakamların bütün negatif beklentileri yerle bir ettiğini dile getirdi.

Zeybekci, Türkiye'nin ihracatını yüzde 10 artırması durumunda bunun üretime, istihdama ve diğer makro göstergelere olumlu yansıyacağını belirterek, "İhracatı artırmayı ülkemizin menfaatleri açısından kutsal bir görev olarak görüyoruz" dedi.

Turgut Özal'la başlayan ihracata dayalı kalkınma ve büyüme anlayışının yeniden canlandırıldığına işaret eden Zeybekci, ihracatın 2014'te "zincirlerini kıracağını", daha sonra da aratarak devam edeceğini ifade etti.

Türkiye'nin makro ekonomik göstergeler açısından başarılı bir grafik çizdiğine dikkati çeken Zeybekci, "Kimse merak etmesin Türkiye'nin ilk çeyrekteki büyüme rakamları 2013'ün son çeyreğindeki rakamlar ile aynı doğrultuda olacaktır. Türkiye'nin bu yılın ikinci çeyreğindeki üretim ve ihracat rakamları da birinci çeyrekteki gibi olacaktır, bunu da cari açığını rekor seviyede daraltarak yapacaktır. Türkiye'nin yolu açıktır" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, nisan ayı ihracat rakamlarının da çok güzel geleceğini belirterek, 166 milyar dolarlık ihracat hedefinin tutturulacağını söyledi.

-"Bugüne kadar fasoncu durumundaydık"

İhracatçıların sıkıntılarının da farkında olduklarını belirten Zeybekci, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin ekonomide, ihracatta, sanayide, büyümede ayaklarını başka merkezlere basma zamanıdır. Biz bugüne kadar fasoncu durumundaydık. Ülke artık sürdürülebilir bir şekilde enerji ve hammadde kaynaklarını kontrol etmek zorundadır. Bunu da yapabileceği en kolay coğrafya, kültür coğrafyasıdır. Başkaları gibi vahşi bir kapitalizmle değil, kazan-kazan sistemiyle bu yapılabilir. Yoğun şekilde kültür coğrafyamızı dolaşacağız. Ecdadımız bize müthiş miras bırakmış. Buralarda Türk dizilerin kahramanları karşılık buluyor, buralardaki tüketim alışkanlıklarını belirleyebiliriz. Tüketim ağlarını da pazarlayabiliriz ama bunları onlarla birlikte yapabiliriz. Ülkemizin Rahmetli Özal'la başlayan yürüyüşünün yeni bir boyuta geçmiş hali bundan sonra böyle, kendi sınırlarımız içinde kalmayacağız."

- "Mevcut kur rakamları dış ticarete olumlu etki yapıyor"

Türkiye'nin global bir güç olması için bakış açısını revize etmesi gerektiğine işaret eden Zeybekci, mevcut kur rakamlarının dış ticarete olumlu katkı yaptığını dile getirdi.

TL'nin daha fazla değerlenmesini ihracat açısından uygun görmediklerini kaydeden Zeybekci, Merkez Bankasının da bu alanları desteklemesini beklediklerini söyledi.

Merkez Bankasının özerk bir kurum olduğunun altını çizen Zeybekci, "Ekonominin reel aktörleri olarak, ekonominin ihtiyaç duyduğu göstergeleri tartışmak gibi bir hakkımız vardır diye düşünüyoruz. Türkiye'de hangi sanayici, ekonomi aktörü faizlerin yüksek olmasından memnun olabilir ki ? Yüksek faiz demek yatırım yapamamak demektir. Fiyat istikrarı önemlidir ama kalkınma, istihdam ve büyüme de önemlidir. Türkiye'de faizlerin bir an öce yatırımı, üretimi, büyüme ve kalkınmayı teşvik edici bir yere doğru gitmesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Gösterge faizlerin ılımlı şekilde aşağı yöneldiğini kaydeden Zeybekci, ülkedeki TL-döviz dengesinin gerçek değer üzerinden tutturulması gerektiğine işaret etti.

Zeybekci, yapılan olumsuz açıklama ve değerlendirmelere rağmen, Türkiye'nin makro ekonomik göstergelerinin önemli olduğunu kaydederek, "Göstergeler Türkiye'nin 2014'te yüzde 4 büyüyeceğini söylüyor. Onlar da illa yüzde 2,5'ler civarında büyüyecek diyorlar. Göreceğiz. İşin başındakiler olarak biz mi daha iyi biliyoruz, dışarıdan söyleyenler mi daha iyi biliyor" ifadelerini kullandı.

-Dış ticaret müşavirlikleri

Dış ticaret müşavirliklerinde çok farklı yapılanmaya gittiklerini anlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bizim Almanya'da 11-12 ayrı şehirde dış ticaret müşavirliklerimiz var. Oralarda bunları iki bölgeye topluyoruz. Ama Irak'ta iki arkadaşımız var. Sadece Erbil'de en az 8-9 dış ticaret müşavirimizi oraya götüreceğiz, oranın en prestijli merkezlerinden birini oluşturacağız. Orada bizden habersiz kuş uçmayacak. O arkadaşlar ticareti, ekonomiyi takip edecekler. Oradaki Türk firmalarının yanında olacaklar, oralardaki bürokrasi kurumlarının her biri tarafından tanınacaklar. Koskoca Tahran'da bir tane müşavirimiz var. Orada da aynısını yapacağız. Orta Asya, Balkanlar'da da böyle olacak. Körfez'de iki ayrı bölgede merkezler oluşturacağız. Bunların çalışmalarını hemen hemen bitirdik çok yakın bir sürede bunların atamalarını yapacağız. Bu merkezler çok önemli. Ömer Seyfettin'in 'İncili Kaftan' mantığıyla oralarda yer alacağız."

- 25 milyar dolarlık ihracat hedefi

İSİB Başkanı Zeki Poyraz ise iklimlendirme ve iklimlendirme sektörüne ilişkin bilgi verdi.

Sektörün büyüme hızının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Poyraz, yetişmiş insan gücüne olan ihtiyaçlarını vurguladı.

Sektörün 2023 yılı hedeflerine de değinen Poyraz, cumhuriyetin 100'üncü yılında 25 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Zeybekci ve Poyraz, törenin ardından ihracatta başarı gösteren firmalara plaketlerini verdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com