Ekonomi Bakanı Zeybekci Bosna Hersek'te:

Ekonomi Bakanı Zeybekci Bosna Hersekte:
''Bugün, Bosna Hersek'in Türkiye'ye ihracatını arttırmak için burdayım. İşadamlarımızın Bosna Hersek'e yatırım yapması için burdayım''

SARAYBOSNA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bosna Hersek'in Türkiye'ye ihracatını arttırmak istediklerini belirtti.

Başkent Saraybosna'daki temasları kapsamında, Saraybosna Üniversitesini ziyaret eden Zeybekci, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Felsefe Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne verilen hibenin teslim törenine katıldı.

Törende konuşan Zeybekci, üniversitenin, iki ülkenin ilişkilerinin gelişmesine sebep olan birçok türkoloğun yetişmesine katkı sağladığını söyledi. Bosna Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in sözlerinden alıntı yapan Zeybekci, ''İki halkın birbirini tanıması, yakınlaşması ancak birbirlerinin literatürlerini tanıması ve takip etmesiyle mümkün olur'' dedi.

Zeybekci, şöyle konuştu:

''Bizler aynı kültürün çocuklarıyız. Osmanlı bir Türk devletiydi. Osmanlı bir Boşnak devleti, bir Hırvat, bir Sırp ve bir Arap devletiydi. Osmanlı, çok büyük bir kültürün bir araya gelmesi, insanlığın bir araya gelmesiydi. Burada, Osmanlı'nın ardında bıraktığı muhteşem bir tarihi coğrafya ve medeniyet görüyorum. Biz, Bosna Hersek'te olmaktan dolayı son derece mutluyuz. Bugün, Bosna Hersek'in Türkiye'ye ihracatını arttırmak için burdayım. İşadamlarımızın Bosna Hersek'e yatırım yapması için burdayım.''

Törene katılan Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan da Türkiye'den gelen her türlü yardım ve desteğin Bosna Hersek için son derece değerli olduğunu ifade ederek TİKA'ya Bosna Hersek'te uyguladığı projeler ve destekleri dolayısıyla teşekkür etti.

Törene ayrıca, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç, akademisyenler ve diğer konuklar katıldı.

-TİKA'dan ekipman desteği-

Zeybekci daha sonra, Bosna Hersek İslam Birliğine (Diyanet İşleri Başkanlığı) bağlı Radyo 1'e TİKA tarafından sağlanan teknik ekipmanın teslim törenine katıldı.

Zeybekci burada, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Huseyin Kavazoviç ile bir araya geldi.

Kavazoviç, basına açık gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye'nin sadece Bosna Hersek için değil, tüm Balkan ülkeleri için de önemli bir ülke olduğunu, daha iyi bir konuma gelmesi için dua ettiklerini ifade etti.

Bosna Hersek'teki kültürel mirasın ayağa kaldırılmasının yanı sıra, eğitim, sağlık ve daha birçok alanda projeler üreten TİKA'ya teşekkür eden Kavazoviç, İslam Birliği bünyesinde yayın yapan Radyo 1'e yapılan teknik donanım desteğinin kendileri için hayati öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Bakan Zeybekci, görüşmenin ardından Saraybosna'nın en eski camilerinden Fatih Sultan Mehmed Camisi'ni ve tarihi Başçarşı'yı gezdi, Aliya İzzetbegoviç'in Kovaçi Şehitliği'ndeki kabrine ziyarette bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com