Ekonomi Bakanı Zeybekci Boston'da

Ekonomi Bakanı Zeybekci Bostonda
Ekonomi Bakanı Zeybekci:

BOSTON (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD ile AB arasında yapılacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasında Türkiye'nin de yer alması gerektiğini belirterek, "Türkiye, ABD ile AB'nin anlaşmasının içinde değilse, çok büyük zarar gördüğü için Gümrük Birliği'nden bile vazgeçecek hale gelir" dedi.

Türk Hava Yolları'nın ilk uçuşu ile Boston'a gelen Zeybekci, Boston Başkonsolosluğu Konutu'nda düzenlenen resepsiyona katıldı.

Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, Bostan'daki temaslarının ardından Washington'a geçeceğini ve ABD'li muhataplarıyla karşılıklı ticari ilişkileri ele alacaklarını söyledi.

Temasları kapsamında, ABD'nin Avrupa Birliği ile yapacağı TTIP anlaşmasının Türkiye'ye etkilerini değerlendireceklerini kaydeden Zeybekci, Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği anlaşması olduğu için bu anlaşmada da olması gerektiğini dile getirdi. 

Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasından bu güne kadar önemli faydalar elde ettiğini belirten Zeybekci, "Ama bizim imzalamış olduğumuz Gümrük Birliği'nin bir açmazı var. Gümrük Birliği, AB'ye üye olmadığımız için karar mekanizmalarının hiçbir yerinde olmadığımız, hiçbir şekilde etkileyemediğimiz, danışman olarak bile, istişare anlamında bile katılamadığımız bir müessese" dedi.

-"Türkiye Gümrük Birliği'nden vazgecek hale gelir"- 

TTIP anlaşmasının ardından ABD'nin AB'de kazandığı avantajı otomatik olarak Türkiye'den de elde eder hale geleceğini dile getiren Zeybekci, "Eğer böyle bir anlaşma gerçekleşir de Türkiye o anlaşmanın içinde otomatik olarak yoksa Türkiye için bu katlanabilir olmaktan çıkıyor. Yani ekonomik olarak bizi çok etkiler hale geliyor. Dolayısıyla Türkiye, ABD ile AB'nin anlaşmasının içinde değilse, çok büyük zarar gördüğü için Gümrük Birliği'nden bile vazgeçecek hale gelir" dedi.

Bunu kendilerinin istemediğini vurgulayan Zeybekci, Türkiye'nin ABD ile yapılacak bu anlaşmada AB ile beraber TTIP'yi imzalar konuma gelmesini istediklerini ifade etti.

Eğer bu mümkün değilse, Türkiye'nin aynı kapsamda ABD ile ayrıca anlaşma yapmasını istediklerini anlatan Zeybekci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın en son ABD ziyaretinde Başkan Barack Obama ile görüşmesinde buna ilişkin bir irade beyanında bulunulduğunu hatırlattı.

-"Milletimiz istemezse AB'ye dönüp bakmayız"-

ABD ve AB'nin Türkiye için vazgeçilebilecek ülkeler olmadığını da vurgulayan Zeybekci, özellikle AB'nin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin AB sürecinin önemine değinen Zeybekci, fasıllar tamamlandıktan sonra Fransa ve Avusturya'nın Türkiye'nin üyeliğini referanduma götürme kararı aldığını belirterek, "Türkiye bu süreç tamamlandığında kendisi de bir referandum yapacak, halkına soracak bunu. Milletimiz derse ki 'Biz AB'ye girmek istemiyoruz' o zaman dönüp bakmayız bile, tanımayız. Çünkü biz o süreci tamamladıysak artık başka bir noktaya gelmişiz demektir" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com