Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Burdur'da

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Burdurda
Bakan Zeybekçi:

BURDUR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, "Bu ülkenin Başbakanını, hükümetini yıllarca dinleyip o bilgileri dünyaya servis edenler var ya, bu memleketin bu milletin gururu olan MİT'in Suriye'deki kardeşlerimize yardım için gönderdiği o özel gizli tırları durdurup onları dünyaya deşifre edip vatana ihanet edenler var ya, onlardan bu işin hesabını mutlaka ve mutlaka soracağız" dedi.

Bakan Zeybekçi, partisinin, Yeşilova ilçesi kent merkezinde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, 10 yılda memleketin dünyanın 16'ncı,  Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisi olduğunu söyledi. Türk Hava Yolları'nın inşallah bu sene içinde birinci sıraya yükseleceğini anlatan Zeybekçi, "THY, Avrupa'da ikinci sıraya geldi. Dünyada en çok noktaya uçan ikinci hava yolları haline geldi THY. Afrika'ya her noktaya uçan bir numaralı hava yolu haline geldi" diye konuştu.

Türkiye'nin 2013 yılında dünyanın en büyük havaalanı inşaatını İstanbul'da başlattığını ifade eden Zeybekçi,  şöyle devam etti:

"Türkiye, insanlık tarihinin en büyük projesi olan Karadeniz'i Marmara denizine bağlayan İstanbul Kanal projesini başlattı. Türkiye, iki kıtayı boğazın altından Marmaray'la demir yoluyla birleştirdi. İkinci tüp geçit, iki katlı, denizin altında iki katlı, üstten gidenler alttan gelenler... Arabalar için ikinci tüp geçit 2015 yılında bitiyor. Türkiye 3'üncü köprü inşaatına başladı şimdi inşallah. Türkiye, 50 yıldan beri hayalini kurduğu enerjide dışa bağımlılığını azaltacak iki nükleer santralin inşaatına birden başladı. Marmara Denizi'nin üzerine dünyanın en uzun köprüsünü yapıyor, İstanbul-İzmir otoyoluyla. Türkiye, yüzlerce hidroelektrik santralinin inşaatına birden başladı. Yetmedi, 50 yıldan beri kapısında borçlu olarak beklediği IMF'ye yıllardan beri biriken borçlarının son taksidini 2013'ün Mayıs'ında ödedi, IMF'ye 'güle güle' dedi."

- "Mangal görünce küllerini darmadağın ederek milliyetçilik olmaz"

Zeybekçi, eskiden Türkiye'nin yurt dışındaki kardeşlerine, Orta Asya'dan Balkanlara, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar ecdadın emaneti olan coğrafyaya 10 milyon dolar yardım ettiği zaman yer yerinden oynadığını, Türkiye'nin bütçesinin darmadağın olduğunu ifade etti. 

2012 ve 2013'te Türkiye'nin kardeşlerine 2,5 milyar dolar yardımda bulunduğunu vurgulayan Zeybekçi, "Büyük devlet böyle olunur. Ecdadın ruhu böyle şad edilir. Böyle mangal görünce küllerini darmadağın ederek milliyetçilik olmaz. Ne kadar milliyetçisin? Bu millete ne kadar faydalı olduysan o kadar milliyetçisin" ifadesini kullandı.

Zeybekçi, ihracatın 35 milyar dolardan 152 milyar dolara, hizmet gelirlerinin sıfırdan 48 milyar dolara geldiğine işaret etti. 

Allah'ın izniyle 2023'te Türkiye'nin 500 milyar dolar milli gelirle dünyanın en az ilk 10 ekonomisinden, Avrupa'nın  3 büyük ekonomisinden biri olarak milli gelirini 25 bin doların üzerine çıkarmayı hedeflediği dile getiren Zeybekçi, "Bakın, Türkiye neler yaptı biliyor musunuz? 2002 sonunda Türkiye'nin toplam milli geliri 220 milyar dolardı. Bugün 830 milyar dolara geldi. Türk müteahhitleri bugün dünyada Çin'den sonra ikinci sıraya geldi. İşte bütün bunlardan dolayı Türkiye çok oluyor. Türkiye çok olduğu için birileri rahatsız oluyor. Tabiki Türk müteahhitleri dünyayı darmadağın ederse birileri rahatsız olur" diye konuştu.

- "IMF yeniden Türkiye masası şefi Cotarelli'yi göndersin istiyorlar"

"Şu anda alışkanlığı olan birileri istiyorlar ki Türkiye'de 2000'de, 2001'de ve  2002'de olduğu gibi Anayasa kitapçığını birbirlerinin kafalarına atsınlar, faizler yüzde 7 bin olsun. 2013 yılında benim memleketimde faizler yüzde 4.6'ydı mayıs ayında. Yüzde 7 bin olsun istiyorlar. Enflasyon yüzde 150 olsun istiyorlar. Faizler yüzde 200 olsun istiyorlar" diyen Zeybekçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir gecede rahmetli, Sabancı'nın dediği gibi, Türkiye yarı yarıya fakirleşsin istiyorlar. Bir gecede Türkiye'nin bütün bankalarını yerle bir edip talan edeyim istiyorlar. Bankacılık krizinde Türkiye'nin zararı bugünkü değeriyle en az 400 milyar dolardır. Aynısı olsun istiyorlar. Türkiye'nin her yerine sülüklerini yapıştırmak istiyorlar. İstiyorlar ki Türkiye'ye, IMF yeniden Türkiye masası şefi Cotarelli'yi göndersin istiyorlar. Carlo Cotarelli diye biri vardı. Geldiği zaman Türkiye'de Başbakan ve hükümet komple sıraya girerdi. 'Cotarelli geldi, muayene edecek bizi' diye. Cotarelli muayene ederdi, beğenmezdi, parayı da vermez giderdi."

Bakan Zeybekçi, Türkiye'de toplanan vergilerin sadece faize yetmediği, hatta yüzde 15 açık olduğu bir güne gelinmesinin istendiği kaydetti. Bugün Türkiye'nin borçlarının milli gelire oranının 28 AB üyesi ülkenin 25'inden daha iyi olduğunu belirten Zeybekçi, şöyle dedi:

"Türkiye'nin ekonomisi bu halde. Öyle 'şu oldu kriz çıkacak, bu oldu da faizler yüzde 7 bin olacak'. Taş yerinden oynamayacak, emin olun. Türkiye öyle eskisi gibi değil artık. Bu ülkenin aslanlar gibi bir Başbakanı var mı? Türkiye'nin taş gibi bir hükümeti var mı? Türkiye'nin IMF'den gönderilmiş değil, Tavas'tan, Uzunpınar'dan, bir tütüncü amelenin çocuğu Ekonomi Bakanı var mı? Milletin teveccühü olduğu sürece, Allah bu canı bu bedende tuttuğu sürece bu ülkeye bir daha IMF girmeyecek, bundan emin olun." 

- "Aklını, ruhunu ve vicdanını bir yerlere satan 0.01"

Şu anda bu hizmetlere gönül veren kardeşlerinin yüzde 99.9'u ile yeniden kucaklaşacaklarını vurgulayan Zeybekçi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yine onlarla memleketimizi yüceltmek için yolumuza devam edeceğiz ama 0.01 var ya, o aklını, ruhunu ve vicdanını bir yerlere satanlar var ya, 'bu milletin sanayisi, ekonomisi, ihracatı dursun, memlekette yeniden kriz çıksın, ülke darmadağın olsun' diyenler var ya, bu memleketin Başbakanına kastedenler var ya, bu ülkenin Başbakanını, hükümetini yıllarca dinleyip o bilgileri dünyaya servis edenler var ya, bu memleketin bu milletin gururu olan MİT'in Suriye'deki kardeşlerimize yardım için gönderdiği o özel gizli tırları durdurup onları dünyaya deşifre edip vatana ihanet edenler var ya... Onlardan bu işin hesabını mutlaka ve mutlaka soracağız."

Bakan Zeybekçi, daha sonra partisinin Yeşilova ilçe teşkilatını ziyaret ederek, karanfil dağıttı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com