Ekonomi Bakanı Zeybekci, Gaziantep'te

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Gaziantep'te
Zeybekci: "(Türkiye ile İran arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması) Çok olumluydu, çok güzel sonuçlar verecek bir anlaşmaydı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile İran arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasına ilişkin, "Çok olumluydu, çok güzel sonuçlar verecek bir anlaşmaydı" dedi.

Zeybekci, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) binasında düzenlenen ocak ayı ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı İran gezisi hakkında bilgi verdi.

İran ile istenilen ticaret hacminin tam olarak yakalanamadığını ifade eden Zeybekci, 2015'e kadar İran ile 30 milyar dolar hacminin hedeflendiğini kaydetti.

11 yıldan beri Türkiye ve İran arasında "yılan hikayesi"ne dönen serbest ticaret anlaşmasını imzaladıklarını dile getiren Zeybekci, bundan sonra Türkiye'nin İran'a ticaret, satış, ihracat ve ekonomik anlamda çok büyük avantajlar kazandığını belirtti.

-"Bir aferin işareti olduğunu bilenler bilir"

Dünyada batı coğrafyasında hiç kimseyle sahip olunmayan bir anlaşmaya sahip olduklarını vurgulayan Zeybekci, şunları söyledi:

"Bu seyahatimiz sırasında bir yerlerde kulp takılmaya çalışıldı. Vay efendim orada imzalamış olduğumuz serbest ticaret anlaşması Farsçaymış. Biz görmeden imzalamışız, sayın Başbakanımızın bir imzala işareti varmış, sayın Başbakanımızı bilenler yani onu yaklaşık 30 yıldan beri bilenler onun bu işaretinin, o neşeli işaretinin bir kutlama işareti, bir aferin işareti olduğunu bilenler bilir.

Orada metin bizim istediğimiz gibidir, yüzde yüz bizim istediğimiz gibidir. İlk imzalanan metinler Türkçe ve İngilizce'dir. Farsçası yetişmediği için, orada imzalanan ilk metin altındaki bütün sayfalarıyla beraber tek tek paraf edilmesi bizim talebimiz, ardından Farsça metinler geldi. Başka bir yerden cumhurbaşkanlığı özel görüşmeleri yaparken biz de oturduk. İlgili bakanımızla beraber imzaladık. Çok olumluydu. Çok güzel sonuçlar verecek bir anlaşmaydı."

Yakın gelecekte hem İran hem de Türkiye'yi son derece mutlu edecek bir süreç yaşanacağını ifade eden Zeybekci, dünyada en sağlam ve en uzun süreli ilişkilerin karşılıklı menfaatlerin maksimum düzeyde buluştuğu yerler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin İran'ın menfaatlerini İranlılar gibi koruyup kollama ve onları bu konuda menfaatleri savunmanın peşinde olacaklarına dikkati çeken Zeybekci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Onlardan da aynı şeyleri bekleyeceğiz. Türkiye'nin menfaatlerinin aynı şekilde korunup kollanması ve savunulması gerekir. Birlikte sonuna kadar kazan kazan yöntemiyle insanlarımızın mutluluğu için bundan sonra çalışırız. Çok yakın bir süreçte orada başka kurumlarda kuruldu. İran ile yani iki ayda bir karşılıklı olarak bir araya geleceğiz. Ve koymuş olduğumuz hedeflere tek tek bakacağız."

Muhabir: Zerin Özdilek
Yayınlayan: Hüseyin Doğru

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com