Ekonomi Bakanı Zeybekci, Muğla'da

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Muğlada
Bakan Zeybekci:

MUĞLA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ülkede oynanan oyunları bozma zamanının geldiğini belirterek, "Oyunda kullanılan maşalar belli, değişiyor zaman zaman ama oyun hiç değişmiyor. Bu millet ileri gitmesin, bu ülke ileri gitmesin, bu ülke Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği o muasır medeniyet seviyesini yakalamasın, tek istedikleri bu" dedi.

Fethiye'de partisinin seçim bürosunun açılışını gerçekleştiren Zeybekci, burada yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümeti zamanında dünyanın en büyük havaalanı inşaatının İstanbul'da başladığını, dünyanın en büyük projesi olan İstanbul Kanal Projesi'nin ise proje ihalesinin yapıldığını belirtti.

Dünyanın en büyük projeleri arasında yer alan İstanbul Tüp Geçit Projesi'nin bitirildiğini hatırlatan Zeybekci, 3'üncü köprü inşaatının başladığını, İstanbul-İzmir otoyolunun dünyanın en büyük köprüsü olarak Marmara Denizi'nde yapıldığını kaydetti.

Türkiye'de IMF'ye 50 yıldan bu yana olan borçların tamamının 14 Mayıs 2013'te ödendiğini anımsatan Zeybekci, şunları söyledi:

"Bunun yanında yüzlerce hidroelektrik santralinin inşaatına devam ediliyor. Türkiye, sadece 2013 yılı içinde 2 bin megawatt rüzgar santralini yaptı, bitirdi ve hizmete aldı. 2 bin megawatt ne demek? Türkiye'nin şu an toplam üretim ve tüketimi 60 bin megawatt. Bir yılda 30'da birini rüzgardan elde etti. Türkiye bunu yaptı. Türkiye, 10 milyon dolar yıllık, kültür coğrafyası kardeş ülkelere yardım ederken, 2012 ve 2013'te Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar, Kafkasya'dan Ortadoğu'ya kadar 2,5 milyar dolarlık yardımı ecdadın emaneti olan, kültür coğrafyası dediğimiz yerde soydaşlarımıza, dindaşlarımıza, kardeşlerimize bağış yapar hale geldi."

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin 35 milyar dolarlık ihracattan 152 milyar dolarlık ihracata ulaştığını, 220 milyar dolar olan toplam milli gelirin ise 830 milyar dolar seviyesine getirildiğini ifade etti.

Türkiye'nin dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın ise 5'inci büyük ekonomisi haline geldiğini vurgulayan Zeybekci, bunları kendilerinin söylemediğini, IMF'nin ve Dünya Bankası'nın söylemleri olduğunu belirtti.

Nihat Zeybekci, Türkiye'nin ecdadın ruhunu şad etmeye başlayan adımları atmaya başladığı sırada İstanbul'daki Taksim Meydanı'nda kesilen ağaçları protesto edilme bahanesiyle birçok ilde Türkiye'yi karıştırma gösterileri başladığını söyledi.

- "Kim yan gözle baktı, kim elini uzattı, o eli de kırarız"

Bu milletin emanetine ihanet etmeyeceklerini, ettirmeyeceklerini dile getiren Zeybekci, şöyle konuştu:

"Kim yan gözle baktı, kim elini uzattı, o eli de kırarız, o yan gözle bakan körün gözünü de çıkarır, sonuna kadar gideriz. 17 Aralık'ta olanları biliyorsunuz, onları anlatmayacağım ama 25 Aralık'ta bir başsavcı bir mahkemeye 32 çuvalın içinde belge olduğunu iddia ettiği, ağızları mühürlü çuvallar ve üzerinde de bin 5 sayfalık bir üst yazıyla suç duyurusunda bulundu. En zeki ve en hızlı okuyan genç arkadaşlarımıza, 'bin 5 sayfalık teknik bir kitabı ne kadar sürede okurlar, ne kadar sürede anlarlar, o anladıklarıyla da ne kadar sürede karar verirler' diye soralım. En hızlı diyen 2 veya 3 gün sürer. Mahkemeden 15 dakika sonra karar çıktı. Türkiye müteahhitlik hizmetlerinde Çin'den sonra 2 numara. Bundan 2 hafta önce Türkmenistan'daydım, bu ülkeden Türk müteahhitlerin 2013 yılında aldıkları iş tutarı 10,6 milyar dolar. Başka 2 Türk şirketimiz de dün yaklaşık 5 milyar dolarlık dünya projesini aldı. Bu mahkeme kararında ne dendi biliyor musunuz? Dünyanın imrenerek baktığı şirketlerin mal varlıklarının dondurulmasına karar verdi. Bu şirketler kimdi, biliyor musunuz? 3'üncü havaalanını yapacak şirketlerdi. Bu şirketler kanal projesini alanlardı. Bunların mal varlıklarının dondurulması için mahkemeden karar geldi."

- "Bunu yapanlar vatan hainidir"

"Adana'da devletin ve milletin namusu olan tırları durduranlar da dahil, yapılanların vatana ihanet olduğu" değerlendirmesinde bulunan Zeybekci, "Bunu yapanlar vatan hainidir. Dünyadaki bütün ülkelerin, bütün devletlerin kendine özel işi olmaz mı? Benim milletimin menfaatine helal getirecek, dünyanın neresinden olursa olsun, bir hastalık varsa bir ihanet varsa benim devletim o ihaneti, o hastalığı, o musibeti ortadan kaldırmak için her şeyi denemeli. Devlet dediğin kalkıp da hamaset sözleri ile olmaz" diye konuştu.

Ülkede oynanan oyunları bozma zamanının geldiğini belirten Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oyunda kullanılan maşalar belli, değişiyor zaman zaman ama oyun hiç değişmiyor. Bu millet ileri gitmesin, bu ülke ileri gitmesin, bu ülke Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği o muasır medeniyet seviyesini yakalamasın, tek istedikleri bu. Sıkıştıkları zamanda diyorlar ki 'Atam izindeyiz', izinden de bir gelin artık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği o muasır medeniyet seviyesine çıkma hedefi, ilk kez bu hükümet döneminde Resmi Gazete'de yayınlanarak resmi belge haline geldi." 

Zeybekci, Fethiye'nin dünyanın en güzel yeri olduğunu dile getirerek, Türkiye'ye bugün 36 milyon turist geldiğini, Türkiye'nin 50 milyar dolar olan turizm hizmet gelirini, 2023 yılında en az 150 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini bildirdi.

Zeybekçi, Fethiye'deki programının ardında Köyceğiz ilçesinde Atapark Meydanı'nda da vatandaşlara hitap etti.

Seçimlerde partilerinin Köyceğiz adayı için destek isteyen Zeybekçi, 2 Nisan'da aynı meydanda hep birlikte büyük bir coşkuyla  sevinci kutlamak için geleceğini ifade etti.

İlçeden davul zurna eşliğinde uğurlanan Zeybekçi, partisinin seçim ofisi açılışı için Menteşe ilçesine hareket etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com