Ekonomi Bakanı Zeybekci Ürdün'e gidecek

Ekonomi Bakanı Zeybekci Ürdüne gidecek
Zeybekci, Türkiye Ürdün Ortaklık Konseyi 1. Dönem Toplantısı'na katılmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman'a gidecek

ANKARA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye Ürdün Ortaklık Konseyi 1. Dönem Toplantısı'na katılmak üzere 27 Nisan'da Ürdün'ün başkenti Amman'a gidecek. 

Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile Ürdün arasında serbest ticaret alanı tesis eden ortaklık anlaşması (STA) kapsamında ihdas edilen Türkiye-Ürdün Ortaklık Konseyinin 1. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanı Hatem Halawani'nin eşbaşkanlıklarında 28 Nisan 2014 tarihlerinde Ürdün'ün başkenti Amman'da gerçekleştirilecek. Zeybekci'ye, özel sektör kuruluş temsilcileri ile iş adamlarından oluşan bir heyet de eşlik edecek. 

Söz konusu toplantı kapsamında, 1 Mart 2011 tarihinden bu yana yürürlükte olan Türkiye-Ürdün STA'sının uygulanması sürecinde kaydedilen gelişmeler gözden geçirilecek, sanayi, tarım, hizmetler ulaştırma, enerji, KOBİ'ler alanında işbirliği imkanları ile ticaret ve yatırımların karşılıklı geliştirilmesi konuları başta olmak üzere karşılıklı menfaatleri ilgilendiren ikili ve çok taraflı meseleler incelenecek. 

Ortaklık Konseyi toplantısı ile eş zamanlı olarak, Amman'da Türkiye-Ürdün İş Forumu düzenlenecek. Bakan Zeybekci, işadamları heyeti ile birlikte 29 Nisan'da Akabe'ye de bir ziyaret gerçekleştirecek ve Akabe Özel Ekonomi Bölgesi ile Akabe Limanında beraberindeki işadamları ile birlikte incelemelerde bulunacak.

Ziyaret kapsamında, "Türkiye-Ürdün Ortaklık Konseyi 1. Dönem Toplantısı Mutabakat Zaptı" ile "Ortaklık Konseyi Çalışma Usulleri", "Ortaklık Komitesi Çalışma Usulleri" ve "Menşe Protokolünün Bölgesel Sözleşme ile Değiştirilmesi" hakkında Ortaklık Konseyi kararlarının ve "Türkiye-Ürdün İş Konseyi Kurucu Anlaşması"nın da imzalanması öngörülüyor.

Bakan Zeybekci, Amman ziyaretinde Mafrak Sanayi Bölgesini ziyaret edecek, Türk bir yatırımcı tarafından 15 milyon dolar yatırımla kurulan ve tam kapasite ile çalıştığında 150 kişiye istihdam sağlayacak sandviç panel üretim tesisisin resmi açılışını da gerçekleştirecek. 

- Türkiye ile Ürdün arasındaki ticari ilişkiler -

2002 yılında 135 milyon dolar olan Ürdün ile dış ticaret hacmi, 10 yılda 7 kat artarak 2013 yılında 815 milyon dolara ulaştı. Bugüne kadar Ürdün'den Türkiye'ye 180 milyon dolar yatırım gelirken, Türkiye'den Ürdün'e giden yatırım tutarı 550 milyon dolar oldu. 

Öte yandan, Türk müteahhitlik firmaları Ürdün'de bugüne kadar 2,3 milyar dolar tutarında 38 projeyi başarıyla üstlendi. Müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmaları Ürdün pazarını ve Akabe şehrindeki projeleri yakından takip ediyor. Bir Türk firması tarafından 1,2 milyar dolar bedelle yap-işlet-devret modeli ile yapımı üstlenilen "Amman Water Conveyance Project-Disiwater", bugün için Ürdün'ün stratejik öneme haiz en büyük projesi. Proje, ülkede yaşanan su sıkıntısına büyük oranda çözüm sağlıyor. 

Ürdün'de toplam değeri 35-40 milyar dolar olan, Türk firmaların da ilgisini çekebilecek "Red Sea-Dead Sea Projesi", "Ürdün Demiryolları Projesi", "Shal Oil-Petrol Kayaları Projeleri", "Bağdat-Zarka-Akabe Petrol ve Gaz Boru Hatları Projesi", "Amman-Zarka Hafif Raylı Sistem Projesi" gibi projeler bulunuyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com