Ekonomi Başdanışmanı'na ekonomiyi sormayın!

Ekonomi Başdanışmanı'na ekonomiyi sormayın!
17 Aralık Operasyonu'nun ardından krizin eşiğinde olan Türkiye ekonomisi AKP'nin eline emanet. Peki, AKP'nin çare olamayacak çözümleri bir yana, çözüm üretenlerin akıl aldıkları nerede?

Bilindiği üzere Yiğit Bulut uzun zamandır uğrunda ter döktüğü Başbakan'ın Ekonomi Başdanışmanı ünvanına kavuştu. Ancak ekonomik krizin eşiğindeki ülkenin AKP'li milletvekilleri biraz ülkenin gidişatı kaygısından, çoğunlukla kişisel servetlerini korumak için yana yakıla akıl danışmak için aradıkları Yiğit Bulut'a kavuşamadı...

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, kaleme aldığı yazısında nam-ı diğer 'Jöle' Yiğit Bulut'un ekonomi üzerindeki bilgi ve etkisinin 'kapsama alanı'nı sorguluyor...

İşte Ahmet Takan'ın köşe yazısı:
 

Yurdum insanları olarak sadece ve sadece gazete, televizyonlardaki uzman görüşlerini izleyip, aydınlanabiliyorsunuz!..
 
Merkez Bankası’nın Salı gece yarısı yaptığı sert faiz artışı Çarşamba sabahı doları dizginler gibi göründü. Çarşamba günü öğleden sonra, dolar tekrar tırmanışa geçince ortalığı panik havası sardı.
 
“Piyasalar”dan,  “Borsa” dan veya “Tahtakale” den bahsetmiyorum. O işlerden hiç anlamam. Bugüne kadar da anlama yönünde hiç gayretim olmadı.. Nasip değilmiş!..
 
Bahsettiğim panik havası mekanı; TBMM’nin iktidar kulisi.
 
Hayır!.. Yanlış anlaşılmasın lütfen; yüce çatı altındaki iktidar kulisinde borsa işlemleri döndürülmüyor, döviz alım satımı da yapılmıyor. Sadece ekonomideki gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Bunda şaşılacak bir şey de yok, iktidar mensubu mebuslar, olup bitenlere kayıtsız kalsalar esas buna şaşırmak lazım.
 
Neyse! Yakından şahit olduğumuz manzarayı aktaralım.
 
Doların tekrar tırmanışa geçtiği önceki gün, akşama yakın vakitte, AKP mebusları iktidar kulisinde oldukça hararetli  “durum değerlendirmesi” yapıyordu. Kulak misafiri olduk; telaşa kapılan AKP’li vekillerden bazıları  “ekonomide neler oluyor”  sorusuna yanıt bulmak için ekonomiden sorumlu Bakan Nihat Zeybekçi’yi arayıp konuşmayı önerdi. Diğer bir grup buna  “Zeybekçi ekonomiden anlamaz” iddiasıyla karşı çıktı. “O zaman, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Başdanışmanı Yiğit Bulut ile görüşelim”  önerisinde uzlaşma sağlandı. Orada bulunanlar sırayla cep telefonlarına sarıldı. Yiğit Bulut ısrarla, defalarca arandı. Sonuç olumsuzdu. Çünkü; Başbakan’ın Ekonomi Başdanışmanı “kapsama alanı dışındaydı”.
 
Bu gelişmeleri yakından takip ederken önemli bir kulis haberine de ulaştık. Merkez Bankası faiz artırımı kararı almadan önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Recep Erdoğan ile görüşüp, faiz artırımında çok ısrarcı olmuş. Babacan’ı dikkatle dinleyen Erdoğan yalnızca şu tepkiyi vermiş;  “Ama Yiğit Bulut aynı şeyi düşünmüyor. Çok farklı düşünüyor”.
 
Duyduğu bu sözler karşısında Ali Babacan ne mi yapmış?..
 
“Küçük dilini yutmuş”...

Devamı Yeniçağ'da...

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com