"Ekonomi, kuralını kendi koyar"

"Ekonomi, kuralını kendi koyar"
KOSGEB ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılanlara Sertifikaları Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen törenle verildi.Törende konuşan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral; "Artık bayil

KOSGEB ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılanlara Sertifikaları Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen törenle verildi.Törende konuşan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral; 'Artık bayiliklerden, fiyat artışlarından, stoklardan, paradan para kazanmak devri çoktan geçti. Akıllı ve çağdaş iş adamlarının para kazanmaları devri başladı. Ekonomi kendi kurallarını kendisi koyar, kimse bireysel olarak bu kuralları değiştiremez' dedi.
Türkiye İş-Kur İl müdürlüğü ve KOSGEB ile ortaklaşa gerçekleştirilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifika töreni Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, KÜTSO Başkanı Nafi Güral, KOSGEB Kütahya Hizmet Merkezi Müdürü Ferruh Tanyel, İş-Kur İl Müdürü Mahmut Yılmaz, Daire amirleri ve girişimcilerin katılımı ile yapıldı.
'KÜTSO HER ZAMAN GÖREVE HAZIR'
İhracatın 2009 yılında 132.000.000 dolar (USD) olduğunu bu rakamın 2010 yılında ise 170.000.000 USD olduğunu anımsatan Güral; ' Elektrik tüketimi 2009 yılında 427.740 Kwh iken 2010 yılında 650.000 Kwh oldu. Vergi tahakkuku 2009 yılında 604.000.000 TL iken 2010 yılında 814.000.000 TL oldu. Yatırım Teşvik belgesi alınması 2009 yılında 157.295.683 TL iken 2010 yılında 206.000.000 TL oldu. Görüldüğü gibi ekonomik göstergeler olumlu ama 2009 yılına göre 2010 yılında gerçekleşen artışların dağılımında dengeler değişime ayak uydurabilen firmalar lehine gelişti, işte Kütahya'nın tedavi etmesi gereken hastalığının bu noktada düğümlendiğini görüyorum. Peki bu hastalığı nasıl tedavi ederiz? işte KUTSO bu noktada göreve hazır bekliyor.' şeklinde verisel açıklamalarda bulundu.

'KOLAY PARA KAZANMA DEVRİ KAPNADI'
Artık bayiliklerden, fiyat artışlarından, stoklardan, paradan para kazanma devrinin çoktan geçtiğini, akıllı ve çağdaş iş adamlarının para kazanmaları devrinin başladığını vurgulayan Güral, ekonominin kendi kurallarını kendisi koyduğunu kimsenin bireysel olarak bu kuralları değiştiremeyeceğini ifade etti. ekonominin genel kurallarının dişlileri arasında ezilmeyelim.
Iş adamlarının ayaklarını yere sağlam basmaları gerektiğini ifade eden Güral; 'Her zaman için gözümüz kendimize uygun zirvelerde olacak ama ayaklarımızı yere sağlam basacağız. Unutmayalım. Cehaletin egemen olduğu toplumlarda bilim, fen, sanat gelişmez. Fakirliğin egemen olduğu toplumlarda sermaye birikimi gerçekleşmez. Sermayenin gelişmediği toplumlarda sosyal yaşam seviyesi gelişmez, Sosyal yaşam seviyesinin gelişmediği toplumlarda, hayatımızı beklediğimiz değerlerde yaşayamayız.'

'GİRİŞİMCİLİK RUHU ÖNEMLİ'
Girişimcilere kendisinin bir şey anlatmasının doğru olmadığını zaten onların girişimci olduklarını aslında onların bir şeyler söylemeleri gerektiğini ifade eden Vali Kenan Çiftçi; “Bu belgeleri aldıktan sonra, Ziya Paşanın dediği gibi 'Aynesi iştir kişinin lafa bakılmaz' biz yolumuza bakacağız, işimizi yapacağız diyeceklerine inanıyorum. Hakikaten girişimcilik, girişimcilik ruhunu öğrenmek, bunun nasıl yapılacağını öğrenmek önemli. Karşılaşılacak olan riskleri bilmek önemli, işyerimizin devam ederken neler yapmamız gerektiği, nasıl davranmamız gerektiği önemli” dedi.
Biz elimize alıyoruz yemek tabağını evin içinde oraya buraya koşturuyoruz. İnternetten çıkmıyor. Acaba hangisi zavallı der hanımı da. İşte bizim aslında çocukluğumuzdan itibaren bu girişimcilik ruhunu insanlarımıza aşılamamız gerekiyor” dedi.
'50 KİŞİLİK GURUBA EĞİTİM VERİDLİ'
50 kişilik bir gruba bu eğitimin verildiğini, bu eğitimin taliplerinin çok olduğunda son müracaat edenlerden çoğunun Tavşanlı ilçesinden müracaat etmeleri nedeniyle 25 kişilik bir gruba orada, 25 kişilik bir gruba ise Kütahya'da bu eğitim verdiklerini açıklayan İş-Kur İl Müdürü Mahmut Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu eğitimin aşamalarında KOSGEB'in ve İş-Kur'un gerçekten çok büyük katkıları oldu. Bir taraftan ilimizin ihtiyacının analizini yaparken, diğer taraftan kuruma müracaata kendi işini kurmak isteyenlerin beklentisini karşılamak amacıyla bu eğitme bir an önce başlamamız gerekirdi. Bunu son Aralık ayının içine sığdırabildik. Bundan sonraki hedefimiz ilimiz için 100, Tavşanlı ilçemiz için 75, Simav'da 50 kişilik grup olmak üzere bunu programımıza aldık. 2011 yılı içinde inşallah 250 kişiyi eğitimle geliştirerek yeni girişimciler kazandırmak için çaba sarf edeceğiz” dedi.
Daha sonra Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral ve davetliler tarafından girişimcilere eğitim sertifikaları takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com