“Ekonomik kriz taksitlerin ödenmesini zorlaştırdı”

“Ekonomik kriz taksitlerin ödenmesini zorlaştırdı”
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Konya Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, 2010 yılında bölge olarak esnaf ve sanatkarlara 172 milyon lira plasman aktarıldığını bildirdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Konya Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, 2010 yılında bölge olarak esnaf ve sanatkarlara 172 milyon lira plasman aktarıldığını bildirdi.

ESKKK Konya Bölge Birliği'nin 2010 yılına ait mali olağan genel kurul toplantısı Afyonkarahisar'da gerçekleştirildi. İkbal Termal Otel'de yapılan 40. Olağan Genel Kurul toplantısının Divan Başkanlığı'na Akşehir ESKKK Başkanı Nihat Gürpınar seçildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan ESKKK Bölge Birliği Başkanı Mehmet Baybağan, Konya Bölge Birliği'nin bünyesinde 50 ESKKK'nın bulunduğunu belirterek, bu kooperatiflerin 2010 yılı plasmanının 192 milyon lira olduğunu aktardı. Bölge Birliği Başkanı Baybağan,
Halk Bankası tarafından kooperatiflerin kefaleti ile ortak olarak kayıtlı esnaf ve sanatkarlara toplam 172 milyon lira plasman aktarıldığını açıkladı. Mehmet Baybağan, kooperatiflerin şahıs üst limitlerinin Halk Bankası tarafından finansal ve diğer kriterlere göre 100 bin, 75 bin, 50 bin ve 35 bin lira olarak belirlendiğini dile getiren Baybağan, kooperatiflerin de risklerine göre sıralandığını kaydetti.

'EKONOMİK KRİZ TAKSİTLERİN ÖDENMESİNİ ZORLAŞTIRDI'
2010 yılı değerlendirmesinde kooperatiflerin plasman yönünden hiçbir sıkıntı yaşamadığını belirten Baybağan, şöyle konuştu:
'Hepiniz de bildiği üzere, dış ülkelerde baş gösteren ekonomik kriz nedeniyle bu ekonomik krizden ülkemizin de etkilenmiş olması, esnaf ve sanatkarlarımız, kooperatiflerimiz kefaletiyle bankadan kullanmış oldukları kredi taksitlerini vadesinde ödeyememişlerdir. Bu sebepten dolayı da bazı kooperatiflerimizin takip oranlarında yükselme eğilimi görülmüştür. Türkiye genelinde bir çok kredi ve kefalet kooperatifinde takipli alacak rakamlarının büyümesi üzerine üst birliklerimizin Sanayi Ticaret Bakanlığı ve
banka nezdinde yapılan çalışmalar neticesinde kredi borcu, 31 Aralık 2010 tarihinden önce kooperatif takibine intikal eden ortakların 15 Nisan 2011 tarihine kadar başvurmaları kaydıyla, takibe intikal eden kredi borcu anapara tutarının üçte biri peşin, kalanını iki ay içerisinde iki taksit olarak ödemesi halinde gecikme faizi tahsil edilmeyecek. Kredi borcunun yılsonuna kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, borcun kooperatif takibine intikal ettiği tarihten başvurunun yapıldığı tarihe kadar
yıllık yüzde 12 gecikme faizi uygulanacak şekilde bir yapılandırma getirilerek, ortakların ödeme gücüne göre büyük bir kolaylık sağlanmıştır.'

'ESNAF FAİZSİZ KREDİLERLE DESTEKLENMELİ'
Esnafın kredi faizinin yüzde 6'ya düştüğünü anımsatan Baybağan, kredi limitinin 100 bin liraya çıktığını ve vadesi bir yıla kadar olan krediler için ise faizin yüzde 5 olduğunu dile getirdi. Baybağan, 'Üst birliklerimizin, kooperatiflerimizin en iyi hizmetleri verebilmeleri yönünde hükümetin ilgili bakanlıkları ve banka yetkililerinin, sorunların çözülmesi noktasında, üst birliklerimize ve kooperatiflerimize bakış açıları ve yaklaşımları daima olumlu olmuştur' dedi.
'Kefalet kooperatiflerinin esnaf ve sanatkar ortaklarının faizsiz kredilerle desteklenmesini hükümetten talep ediyoruz' diyen Baybağan, esnaf ve sanatkarın mutlaka korunması için yasal tedbirler alınması gerektiğini talep etti.
Toplantıda yönetim kurulunun yıllık çalışma raporu okundu. Afyonkarahisar'daki 40. Olağan Genel Kurul toplantısında, Konya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Karaman, Aksaray ve Niğde illerinin merkez ve ilçelerinde bulunan 50 Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin başkan ve idarecilerinden oluşan delegeler yer aldı. Toplantıya Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Konak, Konya Halk Bankası Müdürü Uğur Parmaksız, Afyonkarahisar Halk Bankası Şube Müdürü Asım Tanrıverdi de katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com