Ekonomiyi tatmin eden anlaşma!

Ekonomiyi tatmin eden anlaşma!
ABD borç limitinin arttırılmasına ilişkin düzenlemenin izalanacağı yönündeki açıklamalar dünya ekonomilerini rahatlattı...

Piyasaların merakla beklediği, ABD'de borçlanma limitinin yükseltilmesi için sürenin dolmasına sadece iki gün kala, krize çözüm bulma uğraşında Beyaz Saray ile Kongre liderleri arasında haftalardır süren çıkmazın ardından nihayet anlaşma sağlandığı bildirildi.

ABD Başkanı Barack Obama, "son dakika" anlaşmasını Beyaz Saray'da yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurdu.

"Kongre'nin iki kanadındaki her iki partinin liderlerinin bütçe açığını azaltacak ve temerrüde düşmeyi önleyecek bir anlaşmaya vardığını duyurmak isterim" diyen Obama, açıklamasında, Kongre üyelerine "doğru olanı yapmaları" ve üzerinde uzlaşılan teklifi onaylamaları çağrısında bulundu.

BUGÜN OYLANMASI BEKLENİYOR

Anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi'nde bugün oylamaya sunulması bekleniyor. Kongre'nin her iki kanadının da onay vermesi halinde anlaşmanın hayata geçirilmesi Obama'nın imzasına kalacak ve böylece ABD'nin temerrüde düşmesi riski, limitin artırılması için olan sürenin son gününde önlenmiş olacak.

Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki liderler de planla ilgili olarak parti üyelerini bilgilendirdi. Anlaşmanın Kongre'den geçmesinin yüzde 100 garantisi olmadığı, Senato'da onaylanması beklenirken Temsilciler Meclisi'ndeki akıbetinin ise o kadar kesin olmayabileceği yorumları yapılıyor.

ABD'NİN BORCU ÇİN'İ SORUMLU GÜÇ YAPTI

1.1. trilyon dolar Amerikan borcunu elinde tutan Çin'in, Amerika'nın başlıca dış borç vereni olduğu sır değil. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın geçen hafta Asya'yı ziyaretinde Washington'daki politikacıların çok geçmeden ülkenin borç tavanıyla ilgili bir mutabakata varacakları hakkında Pekin'e güçlü güvenceler vermesi şaşırtıcı olmayacağı ifade ediliyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com