Ekranda Telif Mücadelesi!

Ekranda Telif Mücadelesi!
Telif yasalarının tam anlaşılamaması ve uzmanlığın yetersiz olması, tarafların canını yakıyor. Son aylarda bazı davalarda cezalar 4.5 milyon liraya kadar çıktı...

Tevizyon programlarının başı şu sıralar üst üste açılan telif davaları ile dertte. Telif yasalarının tam olarak uygulanamamasından dolayı 'kanunsuzluk' tarafların canını yakabiliyor. Birçok ünlü programın da içinde bulunduğu listede kesilen cezalar 4.5 milyon liralara kadar çıkıyor. Fikri Mülkiyet Hakları konusunda uzmanlaşan Suluk&Kenaroğlu Avukatlık Bürosu'ndan Avukat Dr. Cahit Suluk, bir fikri çalışmanın eser kabul edilmesinin üründe, genelin üstünde bir özelliğin bulunması gerektiğini söylüyor.

Özgünlük olması gerekiyor
Suluk, “Genel ve bir programın amacına uygun benzerliklerin bulunması telif ihlali değildir. Ancak Türkiye'de bu işin mutfağı çok zayıf. Teorik olarak yazılmış şeyler ile davalar yürüyor. Bilirkişiler yeteri kadar uzman değil. Bilirkişiler, detaylı inceleme yapmaksızın, telif hukukunun temel ilkelerini de dikkate almadan, genel geçer ifadelerle sonucu varıyor” diyor. Örnek davalarda da olduğu gibi temel unsurların üzerinde olmayan özellikler için kesilen cezaları hatalı bulan Suluk, “Bir otomobilde dört teker, bir direksiyon, farlar, yan aynalar ve koltuklar vardır. Bunlar otomobildeki temel unsurlardır. Telif davaları da böyle. Hukukumuzda bir çalışmanın telif mevzuatı çerçevesinde eser sayılabilmesi için kendine özgü bir yan olması gerekir” diyor. TV programları uzun sürdüğü ve tekrar yayımlandığı için cezanın yüksek olduğunu belirten Suluk, sinema filmlerinde ise cezaların 300 bin TL olduğunu söyledi.

ADINI GERİ ALDI
Elifnağme programının sunucusu Elif Güvendik, yayımlanan program isminin kendisine ait olduğunu, içeriğin de kendisine oluşturulduğunu, izinsiz şekilde yayımlandığını ileri sürerek prodüksiyon şirketi Satel'e dava açtı. Mahkeme ve yargıtay, Satel şirketini suçlu buldu.

Örnek davalar
BBC MAHKÛM ETTİRDİ
'En zayıf halka' adlı yarışma programının hak sahibi BBC, haklarının çiğnendiğinden dolayı Star TV'ye dava açtı. Star formatını değiştirmeden, ismini 'Kim gitsin' şeklinde değiştirdi. Ancak BBC, çoğaltma hakkının ihlal edildiği iddia ederek Star TV'yi 214 bin dolarlık cezaya mahkûm etti.

4.5 MİLYONLUK DAVA
En büyük yayın kuruluşlarından birindeki yarışma programına açılan davada yayıncıya 800 bin TL ceza kesildi. Bilirkişi raporuna göre, bedel 4 milyon 464 bin TL'ye kadar çıkabilecek.

İZDİVAÇ ÖZGÜN DEĞİL
'Desti İzdivaç'ın yapımcısı Flash TV'de yayımlanan 'Düğünümüz Var'a dava açıldı. Ancak mahkeme içeriğin evlenme arzusunda olan kadın ve erkeklerin bir sunucu aracılığıyla bir araya getirilerek tanışmalarının sağlanması niteliği taşıdığı ve özgün olmadığı için davayı reddetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com