Ekrem Şahin davası karıştı

Ekrem Şahin davası karıştı
Ekrem Şahin olayın araştıran Adli Tıp komisyonu, ambulans raporlarının kendilerine ulaşmadığını bahane ederek soruşturmaya baştan başlayacağını açıkladı.

Danimarka’nın Kolding cezaevinde 8-10 gardiyanın uyguladığı şiddet sonrası, kaldırıldığı Odense Üniversitesi Hastanesinde yaşamını yitiren Ekrem Şahin davası tam bir Arap saçına döndü.

Adli Tıp Doktorları Komisyonu, Ekrem Şahin’in beynine oksijen gitmediği için öldüğüne karar verdi. Amerikalı uzman da aynı şeyi söylemişti.

Ancak Kolding Mahkemesi Ekrem Şahin’in stresten öldüğünü öne sürerek gardiyanları suçsuz ilan etmişti. Şahin Davasında gelişmeler şöyle oldu.

Ekrem Şahin ölümünün ardından Kolding Şehir mahkemesi Emniyet Müdürlüğünün soruşturmasını bitirmesini ve otopsi raporlarını beklemeden gardiyanların suçsuz olduğuna dair karar aldı.

Ardından Ekrem Şahin’in otopsi raporlarında ölüm nedeninin olay sırasında yaşadığı stresten kaynaklandığı, ölümünde gardiyanların suçlu bulunmadığı açıklandı.

Ailenin olayın peşini bırakmaması nedeniyle medya da olayın peşini bırakmayınca adli tıp, polisin yaptığı soruşturma raporlarının kendilerine ulaşmaması nedeniyle böyle bir karar alındığını, olayın tekrar inceleneceğini açıkladı.

ABD’li uzmanlar, Ekrem şahin raporlarını inceleyince, Ekrem Şahin’in cezaevinde etkisiz hale getirmek isteyen gardiyanların üzerine oturup nefes almasını engellemesi ve yasak olan ayak bağı yöntemini kullanmaları nedeniyle ölmüş olabileceğini açıkladılar.

Bütün bu gelişmeler devam ederken, memleketi Sivas’da defnedilmek üzere Türkiye’ye gönderilen Ekrem Şahin İstanbul Adli Tıp tarafından bir kez daha otopsi yapıldı. A

ncak İstanbul’daki Adli Tıp organların eksik olduğunu ve ölüm nedenini belirlemenin mümkün olmadığını açıkladı. Danimarka makamlarından organları isteyen aileye, organların sadece Türk resmi makamlarının talebi üzerine verilebileceği bildirildi.

Türk makamlarının talebine rağmen organlar teslim edilmedi. Danimarka makamları, olayla ilgili Adli Tıp Uzmanlarından oluşan bir komisyonun tarafsız olarak inceleme yapacağını açıkladı. Şimdi de komisyon, kendilerine ambulans personelinin raporu ulaşmadığı için bir karar alınmadığını, dosyanın tamamının istendiğini aileye bildirdi.

OYALAMA TAKTİĞİ

Bütün bu gelişmelerden yorulan Şahin ailesi, Danimarka makamlarının oyalama taktiği uyguladığını öne sürdü. Anne Nermin Kalkan, 2011 yılı ocak ayında kaybettiği oğlu Ekrem Şahin’in ölüm nedeni ortaya çıkmadan ve suçlular cezalandırılmadan rahat bir uyku uyuyamayacağını belirterek “oğlumun ölüm nedeni aslında ilk hastaneye yattığı anda açıklandı. O zaman, cezaevindeki müdahalede nefes alması önlendiği için beyne oksijen gitmemesi nedeniyle kalbinin durduğu açıklanmıştı. Kolding şehir mahkemesi otopsi ve soruşturma bitmeden gardiyanların suçsuz olduğunu açıkladı. Bu da birbirlerini ne kadar koruduklarını ortaya koyuyor. Oğlumun Türkiye’de adil bir şekilde otopsi yapılmasını engellemek için de organlarını göndermediler. Ben bir anne olarak oğlumun ölümüne neden olan kişiler cezalandırılmadıkça her gün yeniden ölüyorum. Oğlumu gün geçtikçe çok özlüyorum. Devlete emanet ettiğim oğlum, yine devlet görevlileri tarafından öldürüldü. Onun hayatını korumak devletin göreviydi. Olayın ardından bir buçuk yıl geçti halen daha oyalama taktiği uyguluyorlar. Bizi yıldırıp davanın peşini bıraktırmaya çalışıyorlar ama yılmayacağız. Suçlular cezasını çekinceye kadar olayın takipçisi olacağız. Türk makamlarının da vatandaşına biraz daha sahip çıkıp, olayın üzerine gitmesini bekliyoruz. Son aldığımız habere göre, Adli Tıp Komisyonunun raporu ile Adli Tıp’ın raporu birbirini tutmuyormuş. Komisyon oğlumun beynine oksijen gitmediği yani nefes alması engellendiği için öldüğüne karar verirken, Adli Tıp oğlumun stresten öldüğüne karar vermişti. Bakalım davamız nasıl sonuçlanacak” dedi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com