El emeği göz nuru eserler görücüye çıktı

El emeği göz nuru eserler görücüye çıktı
Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün yılsonu sergisi, düzenlenen törenle açıldı. Törende kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri görücüye çıkarken birbirinden güzel eserler büyük ilgi gördü.

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nün yılsonu sergisi, düzenlenen törenle açıldı. Törende kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri görücüye çıkarken birbirinden güzel eserler büyük ilgi gördü. 

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Karakayalı merkezin herkese açık olduğunu ve toplumun tüm kesimlerine yönelik gelen talepler doğrultusunda kurslar açtıklarını bildirdi.

“GELENEKSEL ESERLERİ YENİ KUŞAKLARLA BULUŞTURUYORUZ”
İnsanlara çağın gerektirdiği ve söylediği yeni şeyleri söyleyip öğretmek merkezlerinin ana ilkelerinden olduğunu kaydeden Karakayalı, “Milli Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitiminin büyük bir yeri ve önemi vardır.

Merkezlerde iyi insan, iyi vatandaş ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı, gelenek ve göreneklerimizi, kültürel yapılarımızı ortaya çıkarmak ve bunları yeni kuşaklarla buluşturmak en önemli misyonlarımızdandır” dedi.


“BİN 150 KURSTAN 22 BİN KURSİYER FAYDALANDI”
2012-2013 eğitim öğretim döneminde Halk Eğitimi Merkezinde bin 150 adet kurs açtıklarını da anlatan Ömer Karakayalı, “Açmış olduğumuz kursların 662 adeti genel kurslar kapsamında açılmış olmuş olup toplamda 14 bin 641 kursiyerimiz istifade etmiştir. Mesleki yeterlilikleri geliştirmek amacıyla 391 adet kurs açtık. Bu kurslarımızdan da toplam da 8 bin 262 kursiyerimiz faydalanmıştır. Ayrıca bu dönem içerisinde 56 adet okuma-yazma kursu ve seviye tespit sınavı yaparak bin 92 vatandaşımızı 1. ve 2. kademe okuma-yazma belgesi almasına yardımcı olduk” diye konuştu. Karakayalı yapılan tüm çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.
Yapılan yılsonu sergi açılışı töreninde yıl boyunca başarılı çalışmalar yapan kursiyerlere başarı belgeleri katılımcılar tarafından takdim edildi.

Açılış konuşmaları ve belge takdimlerinin ardından açılış kurdelesi kesilerek sergilenen el emeği çalışmalar ve eserler katılımcılar tarafından beğeni ile izlendi.

“ESERLERİMİN SERGİLENMESİNDEN MUTLUYUM”

Açılan kurslara katılarak el emeği ürünler yapan engelli Yılmaz Teke isimli kursiyer oluşturduğu eserlerin sergilenmesinden dolayı oldukça mutlu olduğunu söyledi. Engelli kursiyer Teke, “Bu kursa katılırken benim bir sözüm vardı. “Ben yapamam” diye başladım bu kursa, fakat hocamızın sözüyle “yapamayacağın bir şey yoktur” dedi. Ve hakikaten de öyleymiş. Mücadele ettin mi, bir şeylere yapabiliyor muşun yani onu öğrendim. İşte elimizden gelen şeyleri yapmaya çalıştım. Çiniden ayna yaptım. Çiniden terlik yaptım. Çiniden Alaaddin’in sihirli lambasını yaptım. Bunun gibi ufak tefek elimden gelenleri yapmaya çalıştım” diye konuştu.

“ENGELLİLER DE BAŞARABİLİR”İ GÖSTERDİK”
Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Usta Öğreticilerinden Emine Arabacı ise “2 yıldır Kütahya Sakatlar Derneğindeki arkadaşlarla birlikte dersler yapıyoruz. Onlarla birlikte Kütahya çini sanatını gündeme getirmeye çalışıyoruz. Kütahya halkına ve diğer insanlara, engellilerin de bir şeyler yapabileceğini, üretebileceğini ve bundan zevk alarak ve sabırla çalışabileceğini gösterme çabasındaydık ve bu çabamıza da ulaşabildik” şeklinde konuştu.
Yılsonu sergisinin açılışına Belediye Başkan Vekili Halil Toklu, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Emniyet Müdürü Kadir Akbıyık ve eşi, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Mithat Ekici, Milli Eğitim Şube Müdürleri, daire amirleri, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com