"El Kaide onlarca kişiyi keserek öldürdü"

"El Kaide onlarca kişiyi keserek öldürdü"
Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesinde kontrolün Irak Şam İslam Devleti örgütünün eline geçmesinin ardından 250 Türkmen, sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı.

Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nin karşısında bulunanmuhaliflere bağlı İslami Cephe kontrolündeki Cerablus ilçesi, şiddetli çatışmaların ardından geçen hafta Irak Şam İslam Devleti Örgütü'nün eline geçti.

Aralıklarla çatışmaların sürdüğü Cerablus'ta tedirginlik yaşayan Türkmen kökenli aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 250 kişi, bugün sınırı aşarak Karkamış'a geldi. Sınır hattında güvenlik güçlerince alınan kalabalık, işlemlerinin ardından geçici olarak ilçe merkezindeki bir taziye evine yerleştirildi. Yetkililer, günlük ihtiyaçları karşılanan Suriyeliler'in, boş olan bir kampa yerleştirileceğini bildirdi.

Sınırı aşarak Türkiye'ye sığınan Türkmenler arasında yer alan Husam Huso, daha önce Humus'ta kaldıklarını ve bombardımanın ardından Carablus'taki kampa sığındıklarını anlatarak, "IŞİD Carablus'u ele geçirdikten sonra tedirgin olduk. Çünkü El Kaide militanlarının Cerablus'ta onlarca kişiyi keserek öldürdüğünü öğrendik. Bulunduğumuz kamplara kurallar koydular ve kadınlara dışarı çıkma yasağı getirdiler. Hastalananları bir yere götüremiyorduk. Yaşananlardan bıkınca Türkmenler olarak canımızı kurtarmak adına kaçıp Türkiye'ye sığındık" dedi.

7 ay önce Humus'taki bombardımandan kaçarak Cerablus'a geldiğini anlatan Muhammed Cuma ise IŞİD'in kontrolü ele geçirdikten sonra ilçede zulüm yapmaya başladığını ve korkudan Türkiye'ye sığındıklarını ifade etti.

Yetkililer, çatışmaların aralıklarla sürdüğü Cerablus'ta son 10 günde savaştan kaçarak Türkiye'ye gelenlerin sayısının 500'ü aştığını kaydetti.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com