El kaide savaş ilan etti

El kaide savaş ilan etti
Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren iki El Kaide uzantısı IŞİD ve Nusra, daha önce birkaç kez yaptıkları saldırıların ardından resmi olarak Lübnan topraklarında da "cihad" ilan ettiler.

El Kaide'nin Irak ve Suriye'deki uzantıları Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Nusra Cephesi, Lübnan'da "cihad" ilan ettiler.

İki gün önce IŞİD'e yakın internet forumlarında, IŞİD'in Lübnan'daki liderlerinden Ebu Seyyaf el-Ensari'nin, örgütün Lübnan topraklarına da giriş yaptığını açıklayacağı bir ses kaydının yayımlanacağı söyleniyordu. Kaydın, IŞİD'in Twitter hesabından yayımlanacağı belirtiliyordu.

Nusra Cephesi'nin Lübnan kolu ise, Lübnan'daki "Bütün Sünnilere" çağrı yaparak, "İran'ın partisi [Hizbullah] ve onun tüm üsleri ve karargahları meşru hedefimizdir" dedi. Örgüt ayrıca, Sünnileri Hizbullah'ın bölgelerine veya karargahlarına yakın yerlerden uzak durmaya çağırdı.

Şam bölgesinde bulunan bir cihadcı liderin El Ahbar'a yaptığı açıklamada, el-Ensari'nin konuşmasına dair bazı bilgiler ortaya çıktı. Cihadcı lider, mücadelelerinin Suriye ile sınırlı kalmayacağını, Lübnan'ın da yakında tutuşacağını söylerken, Hizbullah hedeflerine yönelik intihar saldırılarına da hız vereceklerini kaydetti.

El Ahbar'a konuşan güvenlik kaynakları, Suudi şüohelilerin sınır kenti Ersal'dan Suriye'ye geçerek savaşa gittiklerini, ancak aynı kişilerin Lübnan'a geri döndüklerine dair kesin bilginin bulunmadığını söylediler.

Güvenlik kaynakları, intihar saldırılarının kalabalık mekanlarda olmasından şüphelendiklerini belirtirken, bu tip bölgelerde güvenlik kameralarının sayısının artırıldığı söylendi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com