El Kaide Türkiye sınırında devlet kuruyor

El Kaide Türkiye sınırında devlet kuruyor
El Kaide’nin Ortadoğu’daki en aktif uzantısı Irak Şam İslam Devleti örgötü, devlet ilanı yolunda ilerliyor.

Irak’ta geniş bölgeyi kontrolü altına alan örgüt, Suriye’de denetim altında tuttuğu bölgede otomobil plakası bastı. Plakaya ise, “Hilafet devleti” yazıldı.  Irak Şam İslam Devleti örgötü’nün kontrol ettiği bölgedeki Kürtlere ise “silahlanan çağrısı yapıldı.

SİLAHLANIN ÇAĞRISI

Irak Ordusu ile El Kaide bağlantılı IŞİD arasında yaşanan şiddetli çatışmalar Kuzey Irak Bölgesi dışında kalan Kürt bölgelerine de sıçraması ihtimali üzerine Kürtlere “silahlanın” çağrısı yapıldı.

Kuzey Irak kaynaklı Xendan haber sitesi, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Celawla’daki Kürdlere silahlanın çağrısı yapıldığını duyurdu. Celawle İlçe Emniyet Müdürü Enwer Hesen, Kürt güvenlik güçleri ve Kürt ordusunun alarma geçtiğini, bu kapsamda Kürdlerden kendilerini korumalarını sağlamak için silahlanmaları konusunda çağrı yaptıklarını söyledi.

KÜRT'LERDE TEYAKUZA GEÇİRİLDİ

Dengeazad internet sitesinde yer alan bir habere göre ise silahlanma çağrısına, Kürdistan Bölge Hükümeti Peşmerge Bakanı Cebar Yawer de katıldı. Yawer, Peşmerge güçlerinin Kürdistan Bölgesi hükümetinin yönetimi dışında kalan Kürt bölgelerine yönelik El Kaideli grupların saldırı girişimlerini önlemek için teyakkuz halinde beklediklerini söyledi. Yawer, “Peşmerge Bakanlığı’na bağlı tugaylar, 70 ve 80’inci birlikler ile bölge emniyet ve polis güçleri tarafından bu bölgelerin emniyetini destekleme faaliyeti oluşturulmuştur. Bu çalışmalara Hewîce’de yaşanan gelişmelerden sonra Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Peşmerge Bakanlığı tarafından karar verilmiştir. Biz Kürdistan Bölgesi hükümetinin idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde bir emniyet ve savunma hattı oluşturduk” dedi.

HİLAVET DEVLETİ PLAKASI

Bu arada Irak ve Suiriye’de alan geniş bir alanda hakimiyet kuran IŞİD’ın, devletleşme faaliyetlerine hız verdi. IŞİD, Irak’ın Sunni bölgelerini, Suriye ile birleştirip büyük bir Emevi Devleti kurmayı amaçlıyor. Bunun için Irak’tan ayrılmak ve Suriye rejimini yıkma yolunda ilerliyor. Bu kapsamda Suriye’de devletleşme uygulamasına ilk olarak araç plakalarından başlandı. IŞİD tarafından basılan ve ilk olması nedeniyle (1) rakamı verilen araç plakasında “Hilafet Devleti/ 1 /Şam Vilayeti” yazılarına yer verildi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com