El Kaide'ye 'cehennem ateşi'

El Kaide'ye 'cehennem ateşi'
ABD, terör örgütü El Kaide ile mücadeleye yardım için Irak'a 75 adet Hellfire (Cehennem ateşi) füzesi gönderdi

El Kaide’yle mücadele kapsamında ABD yönetimi Bağdat’a 75 adet Hellfire füzesi gönderdi.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre, ABD Başkanı Obama’nın Irak’a gönderdiği füzeler ülkenin batısında ve Suriye sınırına yakın bölgede kullanılmaya başlandı. El Kaide’yle mücadele kapsamında ABD yapımı MQ-9A Reaper insansız hava araçlarında kullanılan Hellfire füzeleri Irak’a teslim edildi. Irak Hava Kuvvetlerinin Cessna tipi savaş uçaklarında kullanılan Hellfire (Cehennem Ateşi) füzeleriyle El Kaide’ye büyük bir darbe indirilmesi planlanıyor.ABD’nin Irak’a yardımı bununla kalmayacak Mart ayında terörle mücadelede kullanılması için  10 adet insansız hava aracı da gönderilmesi planlanıyor.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin geçen Kasım ayında ABD yönetimiyle bir araya gelmesi sonrası Obama, terörle mücadele konusunda Maliki’ye söz vermişti.ABD’nin Irak işgali sonrası ülkede büyük bir kaos ve insanlık dramına sebep oldu. Milyonlarca insan öldürülmüş, milyonlarca kadına tecavüz edilmiş, Irak yağmalanmıştı. ABD’nin Irak’tan askerlerini çekmesinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen ülkede şiddet olayları dinmedi.

BM’ye göre şiddet olayları 2008’deki yıkıcı mezhep savaşları ile aynı düzeye ulaştı.

AFP’ye (Fransız Haber Ajansı) verilerine göre yıl başından bu yana Irak’ta şiddet olaylarında 6 bin 650 kişi hayatını kaybetti. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com