Elazığ'da "Hocalı Katliamı" konferansı

Elazığda Hocalı Katliamı konferansı
Azerbaycanlı milletvekili Paşayeva: "Tek amacımız Hocalı Katliamını gerçekleştirenlerin adalet önünde hesap vermesidir"

ELAZIĞ (AA) - Azerbaycan Milli Meclisi Üyesi Ganire Paşayeva, "Tek amacımız Hocalı Katliamını gerçekleştirenlerin adalet önünde hesap vermesidir" dedi.

Fırat Üniversitesi Bahattin Öger Konferans Salonu'nda düzenlenen "Hocalı Katliamı" konferansı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Paşayeva, Azerbaycan Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı'da dünyanın gözü önünde bir katliam gerçekleştirildiğini belirtti.

Ermenilerce gerçekleştirilen bu katliamın faillerinin hala adalet karşısına çıkarılmadıklarını dile getiren Paşayeva, 1992 yılında 25 Şubat'ı, 26 Şubat'a bağlayan gecede yapılan bu insanlık ayıbını düzenledikleri konferanslarla dünyaya duyurmaya çalıştıklarını söyledi.

Hocalı'da yapılan katliamın sadece Türk milletine değil insanlık aleyhine yapılmış bir suç olduğunu ifade eden Paşayeva, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ve dünyanın her yerinde bu toplantıları düzenleyerek Hocalı Katliamını anlatıyoruz. Dünyada insan haklarını savunan her kesimin Hocalı'da yapılan katliamı duyurmak için yaptığımız çalışmalara destek vermesi gerekir. Tek amacımız Hocalı katliamını gerçekleştirenlerin adalet önünde hesap vermesidir."

Paşayeva, Ermeni diasporası ve lobisinin Hocalı Soykırımını kabullenmediği gibi, dünyanın her yerinde "1915'te Türkler bize soykırım yaptı" diye karalama kampanyası yürüterek tarihte olmayan bir soykırımı insanlığa yutturmaya çalıştıklarına işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Tarihte böyle bir soykırım olmamıştır ama Ermeni diasporası ve lobisi ile bunların arkasındaki bazı güçler bu konuyu Türkiye'nin aleyhine kullanmaktadırlar. Bu nedenle asıl soykırımın Karabağ'da kimler tarafından kime yapıldığını dünyaya duyurmamız lazım."

Paşayeva, Hocalı Katliamını gerçekleştirenlerin adalet önünde hesap vermesi ve Dağlık Karabağ sorununun çözüme kavuşturulması için sonuna kadar mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com