ELDER Olağan Genel Kurulu (2)

ELDER Olağan Genel Kurulu (2)
EPDK Başkanı Yılmaz:

ANKARA (AA) - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, bu yıl 21 elektrik dağıtım şirketi tarafından elektrik sisteminden yaklaşık 189 milyar kilovatsaat elektrik alınacağını ancak bunun kayıp ve kaçak miktarı düşüldükten sonra yaklaşık 161 milyar kilovatsaatinin müşterilere dağıtılacağını belirterek, "Aradaki 28 milyar kilovatsaatlik fark İstanbul’un bu yılki, Ankara'nın ise 2 yıllık elektrik dağıtım tutarından fazladır" dedi.

Yılmaz, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 7. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında, elektrikle 150 yıl önce tanışan Türkiye'nin, 2002 yılına kadar kamu işletmeciliği ile fedakarca ve özveriyle yapılan çalışmalar sonucunda 812 bin kilometre uzunluğunda dağıtım şebekesine kavuştuğunu söyledi. Siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde son 5 yılda 21 elektrik dağıtım bölgesinin tamamının özel sektöre devredildiğini anımsatan Yılmaz, bu şirketlerin güçlerini birleştirmek için ELDER çatısı altında toplandığını söyledi.

EPDK Başkanı Yılmaz, elektrik dağıtım bölgelerinin sadece yatırımların sürekliliği, kayıp ve kaçak oranlarının azaltılması veya bu tesislerin daha verimli çalışması için değil, enerjinin tüketici odaklı olarak tedarik edilmesi için özelleştirildiğini belirtti.

- "Kayıp ve kaçak oranlarının düşürülmesi gerekli"

Türkiye'de elektrik sisteminin çok hızlı geliştiğini belirten Yılmaz, 2002 yılında yaklaşık 812 bin kilometre olan elektrik dağıtım hattının uzunluğunun 2013 sonunda 1 milyon kilometreyi geçtiğini söyledi. EPDK olarak şirketlerin tarifelerinin ve yatırımlarının onaylanması, kayıp kaçak hedeflerinin belirlenmesi ve izlenmesi gibi tüm önemli süreçleri düzenleyip denetlediklerini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Elbette, ülkemizde yıllarca yaşanarak birikmiş sorunların, özel sektörün adeta sihirli bir dokunuşu ile bir anda düzeleceğini beklemek yanlış. Bu yıl 21 elektrik dağıtım şirketi tarafından elektrik sisteminden yaklaşık 189 milyar kilovatsaat elektrik alınacak. Ancak bunun kayıp ve kaçak miktarı düşüldükten sonra yaklaşık 161 milyar kilovatsaati müşterilere dağıtılacak. Aradaki 28 milyar kilovatsaatlik fark İstanbul’un bu yılki, Ankara’nın ise 2 yıllık elektrik dağıtım tutarından fazla. Bu tutarların sisteme kazandırılması için daha fazla yatırım yapmak gerekiyor. Bu kapsamda, Kurumumuz tarafından 2006-2010 yıllarını içeren ilk tarife döneminde dağıtım ve perakende satış sektöründe yapılacak toplam yatırım tutarı 2 milyar 850 milyon lira olarak belirlendi. 2011-2015 yılını içeren ve önümüzdeki bir buçuk yıl içinde tamamlanacak olan ikinci tarife döneminde ise bu tutarı yaklaşık 3 kat arttırarak 9 milyar liraya çıkarttık. Özel sektör önümüzdeki bir buçuk sene içinde 3,5 milyar lirayı aşan yatırım yapacak."

- "Elektrik faturalarının kredi kartıyla ödenmesine imkan sağladık"

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde çok önemli düzenlemeler yaptıklarını anlatan Yılmaz, "Kısa süre içinde yürürlüğe girecek yönetmelikle tüketicilere yönelik perakende elektrik satışı ile ilgili mevzuatı tek bir düzenleme altında topladık, perakende satış sözleşmesi başvurularının internet üzerinden ya da kayda alınmak suretiyle telefonla yapılmasını sağladık. Faturalarda, müşterinin son bir yıllık elektrik enerjisi tüketim miktarının belirtilmesini zorunlu hale getirdik. Böylece her bir abone, serbest tüketici olup olmadığını takip edebilecek. Ayrıca elektrik faturalarının kredi kartı ile ödenmesine imkan sağladık. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar üzerinde çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

Yılmaz, Elektrik Şebeke Yönetmeliği'ni sektörün katkılarını alarak tamamladıklarını ve yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiklerini de kaydederek, "Elektrik dağıtımında ikinci tarife dönemini tamamlıyoruz. Bilinmesini isterim ki yeni tarife döneminde, hizmet kalitesi, tedarik sürekliliği gibi bir çok parametre çok daha etkin olacak. Bu parametreleri layıkıyla yerine getirenler teşvik edilirken getirmeyenler de yaptırımlarla karşılaşacak" ifadelerini kullandı.

- "Bu iyi yönetişimi çok daha ileriye taşımalıyız"

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu da enerji arz güvenliğine yönelik politikalar oluşturulmasının önemine işaret etti. Özel sektörün kurulu elektrik gücündeki payının çok arttığını ifade eden Mazıcıoğlu, yatırımların özel sektör ağırlıklı olarak yapılmasını istediklerini dile getirdi.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise sektör açısından en önemli gerekliliğin ekonomik ve siyasi istikrar olduğunu belirterek, "Bizler piyasa risklerini yönetebiliriz, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan huzursuz olur ama yönetebiliriz, ancak istikrarsızlığı ya da belirsizliği yönetemeyiz. Siyasi istikrar milletin vereceği karardır. Ancak sektörel istikrar Bakanlık ve EPDK tarafından sağlanır ve burada şeffaf olunması bizler için hayati önemdedir" dedi.

Uluslararası finansal piyasaların en kırılgan olduğu dönemlerde Türkiye'de 13 milyar doları aşan elektrik dağıtım özelleştirmeleri gerçekleştirildiğini anımsatan Özdemir, bunda iş adamları ile onları destekleyen bankaların rolünün tartışılmaz olduğunu ifade etti. 

Sektör açısından her şeyin dört dörtlük olmadığını, bazı aksaklıklar bulunduğunu anlatan Özdemir, ancak genelde empati yaparak sebeplere değil çözüme odaklanarak bu sıkıntıları aşmayı bildiklerini dile getirdi. Özdemir, "Şimdi bu iyi yönetişimi çok daha ileriye taşımalıyız. Çünkü öyle bir döneme giriyoruz ki bugüne kadar yapılan tüm başarılı adımların istenilen sonuçlara dönmesini görebileceğimiz gibi hiç arzu etmediğimiz krizlerle karşı karşıya da kalabiliriz" ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com