Elektrik faturalarında vurgun

Elektrik faturalarında vurgun
BEDAŞ herkesten habersiz tarifeleri değiştirdi.

İstanbul'da birçok kişi bu ay gelen elektrik faturalarındaki artışla şok yaşıyor. BEDAŞ(Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş)'ın bu ay kullanıcılara haber vermeden yaptığı tarife değişikliği faturaların yüzde 20-50 arası artmasına sebep oldu. Üç zamanlı tarifenin tek zamanlıya çevrilmesiyle artan faturalara tüketiciler isyan ediyor.

Elektrik kullanımda geçerli olan 2 farklı tarife kaldırıldı yerine tek tarife geldi. Üç zamanlı tarife denilen akşam 22:00'den sonra düşük ücretli elektrik sağlayan kullanım ile vatandaş yoğun elektrik tüketimi gerektiren işlerini bu saatten sonra yapıyordu. Bu uygulama da faturalarda tasarruf sağlıyordu. Ancak BEDAŞ'ın geçtiğimiz ay yaptığı değişiklikle tarife uygulamadan kalktı ve tüm sayaçlar tek zamanlı tarifeye geçti. Faturalar da yüzde 50 fazla geldi.

Habersiz uygulamayla ilgili yetkililere ulaşılamıyor, Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu ise fazla alınan kısmın geri talep edilebileceğini söylüyor.

Ağaoğlu yaptığı açıklamada ; "Ortalama 100 liralık aylık elektrik faturası gelen bir ailenin 50 liralık faturasının gece 22.00’dan itibaren geldiğini farz edelim. Tüketiciye haber verilmeden yapılan tarife değişikliğinde ise 15.67 kuruş yerine 28.39 kuruş üzerinden faturalandırılmış. Bu durumda faturalarda yüzde 35-40’lık artışlara yol açıldı. Burada belli ki, şirkete nakit sağlanmak amaçlanmış. Tüketiciler, faturanın fazla kısımların geri talep edebilirler. Bu konuda tüketici hakem heyetlerine başvurabilirler. Ayrıca tüketiciler yeni sözleşme yapmaya zorlanabilir. Bu süreçte yeni sözleşme yapmasınlar” diyerek vatandaşı uyarıyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com