Elektrik İhalesinde Bedel 5 Milyar Doları Aştı!

Elektrik İhalesinde Bedel 5 Milyar Doları Aştı!
Kamunun elinde kalan son üç elektrik dağıtım ihalesinde toplam rakam 5 milyar doları aştı..

6.3 milyon aboneyi ve biri İstanbul'un Anadolu Yakası olmak üzere 10 ilin elektik dağıtım işlerini kapsayan üç dev ihale nefesleri kesti.

Günün ilk ihalesi olan Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) ihalesinde en yüksek taklifi veren şirket MMEKA Makine İthalat oldu. İhalenin sonuç bedeli ise 1 milyar 813 milyon doları buldu.

İkinci ihalede ise sürpriz yaşandı. Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illarenin elektrik dağıtımını gerçekleştiren Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirme ihalesinde ihale bedeli, İstanbul'un Anadolu Yakası'nın elektrik dağıtım ihalesinin özelleştirme bedelini daha ilk turlarda geride bıraktı. Kıyasıya mücadelede açık artırma aşamasında son ikiye Park Holding ve Yıldızlar SSS Holding kaldı. En yüksek teklifi veren ise 2 milyar 75 milyon dolarla Yıldızlar SSS Holding oldu.

Türkiye'nin son elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesi ihalesinde de nefes kesen bir mücadele yaşandı. Son tura 10 şirketin kaldığı Antalya, Burdur ve Isparta illerinin elektrik dağıtımını gerçekleştiren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirme ihalesinde açık artırmada mutlu sona ulaşan yatırımcı Park Holding oldu. Finale Aksa Elektrik Dağıtım A.Ş. ile birlikte kalan Park Holding, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ihalesinde 1 milyar 165 milyon dolarlık teklifle en yüksek teklifi veren yatırımcı oldu.

Böylece bir gün içerisinde 10 ili kapsayan üç elektrik dağıtım bölgesinin ihalesinde toplam 5 milyar 53 milyon dolar büyüklüğünde "en yüksek teklif" toplanmış oldu. Önceki dört büyük elektrik dağıtım bölgesinde alınan en yüksek teklifler de göz önüne alındığında toplam 7 bölge için alınan en yüksek teklifler toplamı 10 milyar 813 milyon dolara ulaştı.


İŞTE BİR ÖNCEKİ İHALELER

Bundan önce dört büyük elektrik dağıtım bölgesi için ihale açılmıştı. Bu bölgeler Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş., Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. olmuştu. Dört ihalenin sonucunda ihalelere verilen en yüksek tekliflerin toplamı 5 milyar 760 milyon dolara ulaştı.

DİCLE ELEKTRİK/İhale Bedeli: 228 milyon doar
Karavil Dayanıklı Tüketim Malları İnşaat Otom. Pet. Ürün Paz. Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-Ceylan İnşaat ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'nun oldu.

GEDİZ ELEKTRİK/İhale Bedeli: 1 milyar 920 milyon dolar
İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.- MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'nun oldu.

TRAKYA ELEKTRİK DAĞITIM/İhale Bedeli: 622 milyon dolar
Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.'nin oldu.

BOĞAZİÇİ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş./İhale Bedeli: 2 milyar 990 milyon dolar
İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu'nun oldu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com