Elektrik Kesintileri Yaşamı Olumsuz Etkiliyor

Elektrik Kesintileri Yaşamı Olumsuz Etkiliyor
Elektrik kesintileri ve dalgalanmaları nedeniyle su pompalarının devre dışı kaldığını ve kente su veremediği söylenildi...

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, elektrik kesintileri ve dalgalanmaları nedeniyle su pompalarının devre dışı kaldığını, su sıkıntısı olmadığı halde kente su veremediklerini söyledi.

Ayanoğlu, yaptığı açıklamada, elektrik kesintileri nedeniyle belediye hizmetlerinin aksadığını belirtti.

Yaşanan enerji kesintisi sorunu nedeniyle içme suyu konusunda sıkıntılarının bulunmadığını ifade eden Ayanoğlu, şöyle konuştu:

"Mardin'e su sağlayan 12 adet pompamız var. Bu pompaların 380 voltla çalışması gerekiyor. Ama gün boyunca elektrik 0 ile 480 volt arasında dalgalanıyor. Bu da pompaları devre dışı bırakıyor. Su ile ilgili herhangi bir sıkıntımız olmadığı halde kente su veremiyoruz. Günde ortalama 40'a yakın elektrikte dalgalanma yaşanıyor. Her dalgalanma şehre su sağlayan su pompasına vurulan bir darbe anlamına geliyor. Gelen suyu biriktirip küçük bölgelere veriyoruz. Yaşanan sıkıntıyı gidermek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. "

-ACİL MÜDAHALE HARİCİNDE AMELİYATLAR YAPILAMIYOR-

Enerji kesintisi nedeniyle Kızıltepe Devlet Hastanesi'nde acil müdahale gerektiren durumlar haricinde ameliyatların yapılamadığı bildirildi.

Başhekim Uzm. Dr. Sefer Varol, yaptığı açıklamada, enerji voltajından ve hastanenin yapımı aşamasında kullanılan malzemenin kalitesinden kaynaklı sorunlar yaşadıklarını belirtti.

Günde yaklaşık 3 bin hastaya poliklinik hizmeti verdiklerini ifade eden Varol, şöyle konuştu:

"Hastanemizde her gün en az 25-30 arasında ameliyat gerçekleştiriyorduk. Kızıltepe başta olmak üzere çevre yerleşim alanlarından çok fazla hasta sirkülasyonumuz var. Aşırı sıcaklardan kaynaklı yaşanan enerji sorunu hastanemizin elektronik aksamında büyük arızalara sebebiyet vermiştir. Havalandırma, soğutma ve ameliyathane otoklav (sterilizasyon) sistemimiz çalışmıyor. Ameliyathanemizin içindeki ısı derecesi 18'de olması gerekirken minimum 34 dereceyi buluyor. Bu da hasta sağlığını tehdit ediyor. Çok istisnai ve acil müdahale gerektiren durumlar haricinde hastanemizde 5 günden beri ameliyatlar yapılmıyor. Elektrik kesintisi ve dalgalanmalarından dolayı ameliyatları durdurduk. "

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com