Elektrik üretecekler

Elektrik üretecekler
Jeotermal enerji alanında dünya devi olan İtalyan Enel ve, tekstil, inşaat, turizm ve enerji alanında yatırımları bulunan Delta Yatırım Holding Kütahya'da yatırım yaparak elektrik üreteceğini açıkladı.

Jeotermal enerji alanında dünya devi olan İtalyan Enel ve, tekstil, inşaat, turizm ve enerji alanında yatırımları bulunan Delta Yatırım Holding Kütahya'da yatırım yaparak elektrik üreteceğini açıkladı.


Zara ve H&M gibi dünyanın önemli markalarına üretim yapan, Ataköy Konakları ve Ataköy Alışveriş Merkezi ile inşaat sektöründe öne çıkan Delta Yatırım Holding, İtalya'nın en büyük, şirketi olan Enel ile 15 gün içinde nihayi anlaşmayı yapmaya hazırlanıyor. Ülkemizde ihmal edilen jeotermal alanında  5 yılda 300 megawattlık jeotermal enerji üretmeyi planlayan Delta ve Enel yaklaşık 750 milyon dolarlık yatırım yapacak. Delta Yatırım Holding şirketlerinden Dekar Enerji, Enel ile birlikte Türkiye'nin 'sıcak suyu'nu yatırıma dönüştürecek.
Enerji işinin zor ve büyük yatırım gerektirdiğini ifade eden Nihat Delibalta, “Türkiye'de 85 noktada araştırma yaptık. En sonunda Kütahya, Denizli ve Aydın'da yatırım yapmayı kararlaştırdık. İlk önce 100 megavatlık elektrik üreteceğiz. Bunun maliyeti 150 milyon doları buluyor” diye konuştu. 750 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Delibalta, “ Hedefimiz beş yıllık bir sürede jeotermal enerjiden elde edilecek elektrik tüketimini 300 megavat seviyesine çıkarmak , bunun için de, sondaj çalışmaları da dahil olmak üzere, toplam 750 milyon dolarlık yatırım yapacağız” dedi.
İtalyan Enel'le birlikte jeotermal enerji işine girdiklerini belirten Delta Yatırım Holding Başkanı Nihat Delibalta, “Enel'in Türkiye'nin dışında 23 ülkede üretimi var. İtalya'nın en büyük enerji şirketi. Yılda 94 bin megavat elektrik üretiyorlar. Düşünün Türkiye'nin toplam elektrik üretimi 42 bin megavat. Türkiye'de de enerji üretimi konusunda Enel'le anlaştık. 15 gün içinde imza atacağız. Kuracağımız şirkette çoğunluk hissesi İtalyanlar'da olacak. Yüzde 50 ortaklık için çok uğraştık ama olmadı” dedi.
Enel'in cirosu 61.2 milyar avro
İtalyan Enel, 61.2 milyar avro'luk cirosuyla İtalyan'ın en büyük, Avrupa'nın halka açık ikinci enerji şirketi.Cirosunu 2007 yılına kıyasla yüzde 40 artırmayı başaran firma,  krize rağmen 2008 yılında 5.3 milyar avro kar etti. Brezilya'dan Bulgaristan'a, Kanada'dan Şili'ye, Doğu Avrupa'dan Kuzey ve Batı Avrupa'ya 23 ülkede faaliyetleri olan Enel, yılda 95 bin 400 megavat enerji üretiyor. 85 bin çalışanı olan Enel  yılda 61 milyon kişiye enerji ve doğalgaz sağlıyor. Kuruluşun dünyanın çeşitli yerlerinde hidroelektrik, termoelektrik, nükleer, jeotermal, rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, fotovolkanik ve biomass enerji istasyonları bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com