Elektrikli bisikletlere ehliyet

Elektrikli bisikletlere ehliyet
Yaşı küçük çocukların dikkatsizce kullandığı ve şehir içi trafiği tehlikeye sokan elektrikli bisikletlere bazı düzenlemeler getirildi.

Yaşı küçük çocukların dikkatsizce kullandığı ve şehir içi trafiği tehlikeye sokan elektrikli bisikletlere bazı düzenlemeler getirildi.
İlçe Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ana arterlerde elektrikli bisiklet kullananlara 62 TL para cezası uygulanacağı bildirildi.
Yaz aylarının başlaması ile birlikte şehir içi trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklarda veya yaşları küçük çocuklar tarafından kullanılan elektrikli bisikletlerin ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazalarının oluşumuna sebebiyet vereceği düşünüldüğü için İlçe Emniyet Müdürlüğü yaptırıma gidiyor.
Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde: “Yaşları küçük çocuklar tarafından kullanılan veya şehir içi trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafik akışını etkileyen elektrikli bisiklet kullanıcılarının 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 47/1-d maddesine istinaden gerekli cezai işlemin uygulanmasının gerektiği İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünce bildirilmiştir.
Bu nedenle elektrikli bisikletlerin küçük yaşta çocuklar tarafından kullanması veya taşıt trafiğinin yoğun olduğu şehir merkezi ve ana arterlerde kullanılmaması gerekmektedir.
Aksine hareket eden elektrikli bisiklet kullanıcılarının ehliyetlerine, ehliyetleri yok ise vatandaşlık numaralarına, Karayolları Trafik Kanunun 47/1-d maddesi gereğince 62,00 TL para cezası uygulanacaktır. Emniyet Müdürlüğü trafik ekiplerince elektrikli bisikletlerin kullanımı ile ilgili denetim artırılarak devam edecektir.
Elektrikli bisiklet kullanıcılarının cezai işleme maruz kalmamaları amacıyla küçük yaşta çocukların kullanmaması veya taşıt trafiğinin yoğun olduğu yerler ile şehir merkezinde bulunan ana caddelerde elektrikli bisikletlerin kullanılmaması gerekmektedir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com