Elektrikli Bisikletlere'ehliyet' Uygulaması

Elektrikli Bisikletlere'ehliyet' Uygulaması
Kütahya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, elektrikli bisikletleri sürücü belgesi ve kask bulunmadan kullanmanın yasak olduğu bildirildi.

Kütahya Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, elektrikli bisikletleri sürücü belgesi ve kask bulunmadan kullanmanın yasak olduğu bildirildi.
Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Kütahya'da elektrikli bisikletlerin çoğaldığı ve trafiği olumsuz yönde etkilediği belirtildi.
İlde 2010 yılının başından bu yana elektrikli bisikletlerin karıştığı 67 trafik kazasında 68 kişinin yaralandığı ve yalaşık 72 bin TL'lik maddi hasar oluştuğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Elektrikli bisikletler, motorlu bisiklet tanımı içerisinde yer aldığından bu araçların A1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılması gerekmektedir. Elektrikli bisikletlerin karayolunda kullanıldığının tespiti halinde sürücülerin A1 sınıfı sürücü belgesi sahibi olup olmadığı kontrol edilecek ve olmaması durumunda yasal işlem yapılacaktır. Sürücü aracın sahibi değilse ayrıca araç sahibine de cezai işlem uygulanacaktır. Ancak 15 yaşını doldurmamış çocukların bu araçları karayolunda kullanıldığının tespiti halinde Kabahatler Kanununun 11'inci, Türk Ceza Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 7'nci maddeleri doğrultusunda hareket edilecektir. Elektrikli bisiklet sürücülerinin koruma başlığı (kask) ve gözlüğü kullanmadığının tespit edilmesi durumunda 66 TL cezai işlem uygulanacaktır. Sürücünün araç sahibi olmadığının anlaşılması halinde araç tesliminde ayrıca sürücü belgesine araç kullandırmaktan da cezai işlem uygulanacaktır. Ayrı bir bisiklet yolu olması halinde bisiklet, elektrikli bisiklet ve motorlu bisikletlerin karayolunda kullanılması yasaktır. Ayrı bisiklet yolu olmasına rağmen bu araçların taşıt yolunda kullanıldığının, yayalara ayrılmış yerlerde kullanıldığının ve ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana kullanıldığının tespiti halinde Karayolları Trafik Kanununun 66'ncı maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacaktır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com