Elektronik kelepçe yasası kabul edildi

Elektronik kelepçe yasası kabul edildi
Denetimli serbestlik yasa tasarısı Adalet Komisyonunda kabul edildi ..

Bazı cezaların hapishane dışında çekilebilmesini, sağlayan Denetimli Serbestlik Yasa Tasarısı Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Denetimli serbestlik kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek. Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi, gözetimi ve denetimi elektronik cihazla da gerçekleştirilebilecek.

Tasarı, açık cezaevlerindeki hükümlülerin, şartlı salıverilmelerine 1 yıl ve daha az kala cezalarını dışarıda çekmelerini öngörüyor. Denetimli serbestlik 4 şekilde uygulanabilecek.
 
Hükümlüler; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma, bir konut ya da bölgede gözetim altında bulunma, belirlenen yere gitmeme ve belirlenen programlara katılma tedbirlerinden bir ya da birkaçına tabi tutulacak. Bazı hükümlüleri devamlı kontrol altında tutabilmek için elektronik kelepçe gibi cihazlar da kullanılabilecek.
 
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, düzenlemenin af niteliği taşımadığını, hükümlülerinin topluma uyum sağlamalarının amaçlandığını vurguladı.
 
15 BİN HÜKÜMLÜ YARARLANACAK
 
Ergin, görüşmelerden sonra gazetecilerin sorusu üzerine, yaklaşık 15 bin hükümlünün bu düzenlemeden yararlanacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com