Eleştirel Düşünme ve Sorgulama Paneli

Eleştirel Düşünme ve Sorgulama Paneli
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen “Eleştirel Düşünme ve Sorgulama” paneli Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen “Eleştirel Düşünme ve Sorgulama” paneli Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.
Prof. Dr. Ejder Okumuş yaptığı konuşmada eleştirel düşüncenin yaklaşık 300 yıldır kaybedilen çok güzel bir özelliğimizin olduğunu belirterek “Belki bu durumun sorumlusu bizler değiliz ama bizlere sorumluluk düşüyor. Eleştiri çoğu zaman olumsuz olarak anlaşılmaktadır ancak eleştiriler hem olumlu hem de olumsuz olabilir' dedi. Sorgulama ile eleştirel düşünmenin birbirine yakın kavramlar olduğunu ifade eden Ejder Okumuş, “Her eleştiri bir sorgulamadır ancak her sorgulama bir eleştiri değildir” dedi. Hz. İbrahim'den yola çıkarak eleştirel düşünceyi anlatan Yrd. Doç. Dr M. Naci Kula ise, Hz. İbrahim'in inancın rasyonel kanıtlarının bulunma çabası olarak ölülerin nasıl dirildiğini sorgulayan tavrını aktardı. Eleştirel düşünce Alman filozof Kant ile başlamıştır diyen Yrd. Doç. Dr. Şenol Korkut, “Felsefe tarihinden tanrı problemini kaldırırsanız yüzde 80'ini bir kenara bırakırsınız. Kant'ın getirdiği eleştirel tutumlardan dolayı özgür düşünce yayılmıştır. Felsefe tarihinin Kopernig'i ise Gazali'dir. Gazali, bir insanın hem çok iyi bir bilim adamı hem de çok iyi bir din adamı olabileceğini savunmuştur” diye konuştu. Prof. Dr. Hüseyin Aydın ise eleştirel düşüncenin eksikliğinin nelere yol açabileceğini bir örnekle açıkladı. Fransız bilim adamı Larende'nin Neptün'ü keşfetmiş olmasına rağmen bilim çevrelerince güneş sisteminde sadece 6 gezegen olduğu kabul edildiği için bu buluşunu ortaya koymadığını anlatan Hüseyin Aydın, bilim adamlarının bile çalışmalarında bir takım paradigmalara saplanıp kalabileceğini belirtti. Aydın, “Kur'an da yer alan atalarınızın gittiği yol yanlış olabilir, siz bu yanlış yoldan gitmeyin buyruluyor. Doğrunun ölçütü gelenekten değil akıl süzgecinden geçirilerek düşünmekten geçer” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com