"Eli sopalı Obama" Meclis'e geldi

"Eli sopalı Obama" Meclis'e geldi
Gündemin en çok konuşulan maddesi haline gelen "Eli sopalı Obama" fotoğrafı, Meclis'e de geldi...
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüşürken elinde beyzbol sopasıyla verdiği poza ilişkin fotoğrafın Beyaz Saray'ın web sitesine koymasını TBMM gündemine taşıdı.
 
CHP'li Oran'ın Erdoğan'a yönelttiği soru önergesi şöyle:
 
ABD Başkanı Barack Obama ile 2012 yılı içerisinde telefonla kaç kez görüştünüz?
ABD Başkanı Obama’nın ikamet ettiği Beyaz  Saray’ın resmi web sayfasına http://www.whitehouse.gov/photos-and-video/photo/2012/07/president-obama-talks-prime-minister-erdo konulan fotoğrafı gördünüz mü?
ABD Başkanı’nın sizinle telefonla konuşurken elinde beyzbol sopasıyla poz vermesi bunu da başkanlık sitesinden yayınlamasının diplomatik dildeki karşılığı nedir?
Türkiye’ye ve yurttaşlarımıza üstü kapalı hakaret içeren bu fotoğrafın Beyaz Saray web sayfasından kaldırılması için girişimde bulunacak mısınız?
Söz konusu sitede Beyaz Saray’ın Resmi Fotoğrafçısı Pete Souza tarafından çekildiği belirtilen ve altında “Başkan Barack Obama, Oval Ofis’te Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüşürken, 30 Temmuz 2012” yazan fotoğraf 9 yıldır AKP hükümetlerince yürütülen dış politikası ile uyumlu olduğunu söyleyebilir misiniz?
Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği konu ile ilgili girişimde bulundu mu, sonucu ne oldu? Dışişleri Bakanlığı sizi bu konuda bilgilendirdi mi?
AKP iktidara geldiğinden bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetkili personelinin başına çuval geçirilmiş, ülkemizin güvenliğini sağlamaya söz verdiği bir gemi seyahat halindeyken basılarak vatandaşlarımız öldürülmüş, en son Suriye sınırında bir uçağımız düşürülmüş ve Türkiye tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş daha bir çok ulusal onurumuzu zedeleyen hadise yaşanmıştır. Bütün bu olaylar karşısında sadece kınama mesajları ve diplomatik nota vermekle yetinen hükümetiniz, elinde beyzbol sopası ile sizinle konuşurken poz veren ABD Başkanı Obama’ya da kınama mesajı yazmayı düşünmekte midir? Bu resim, hep bahsettiğiniz “dostluk ilişkisi”nin nişanesi midir?
 
Fotoğraf basına nasıl yansımıştı?
 
Erdoğan önceki gün, Suriye ile ilgili Obama'yı aramıştı, Obama ise o konuşma sırasında böyle görüntülenmişti.

 
Başbakan Tayyip Erdoğan Suriye ordusunun Halep’e onlarca tankla saldırdığı önceki gün ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla aramıştı.
 
O sopanın hikayesi
 
Dün Beyaz Saray’ın resmi sitesinde 36 dakika süren görüşmeye ilişkin bir fotoğraf da yayınlandı. Fotoğrafta Obama’nın elinde tuttuğu beyzbol sopası Washington’da günün tartışması haline geldi.
 
Gazeteciler Barack Obama’nın elindeki sopanın neyi temsil ettiğini merak ettiler. Beyaz Saray’ın günlük basın toplantısında sözcü Jay Carney resimle ilgili soru yağmuruna tutuldu.
 
Bir gazeteci sopanın ahşap mı yoksa alüminyum mu olduğunu sordu. Başka bir gazeteci ise sopanın profesyonel bir oyuncudan mı hatıra olduğunu öğrenmek istedi. Ayrıca Suriye konusundaki bir telefon görüşmesine ait resimdeki sopanın Obama yönetiminin dış politika yaklaşımını sembolize edip etmediği de sorular arasındaydı.
 
Carney, şimdilik sadece “Obama’nın bir beyzbol fanı (hayranı) ve Chicago White Sox taraftarı olduğunu” söyleyebileceğini belirtti. Bunun dışındaki detaylar için resmi inceleyeceğini de sözlerine ekledi.
 
Suriye'yi konuştular
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın, telefon görüşmesinde, Suriye'de demokratik bir geçiş sürecini desteklemek için ABD ve Türkiye'nin birlikte çalışması için yetkililerin yakın temas halinde olmalarını kararlaştırdıkları ifade edilmişti.
 
TWITTER'DA ELEŞTİRİ KONUSU OLDU
 
Twitter'da da en çok konuşulan konulardan biri Obama'nın bu fotoğrafı oldu. Öne çıkan yorumlardan biri de CHP'li Muharrem İnce'den geldi
 
İnce'nin yorumu şöyle: "Obama parmakla Dışişleri Bakanı çağırır, samimiyetten derler, Başbakan'la telefonda konuşurken elinde beyzbol sopası vardır, bulurlar bişi"

Sansursuzhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com