Elif Şafak’a korsan suçlaması

Elif Şafak’a korsan suçlaması
Hürriyet gazetesinden Cengiz Semercioğlu, Elif Şafak’ın Roger Waters röportajının iki gazetede yayınlanmasının ardında yatanları yazdı.

Londra’da yaşayan ünlü yazar Elif Şafak’ın efsane müzisyen Roger Waters ile İngiltere’de yaptığı röportaj Pazar günü hem Hürriyet gazetesinde hem de Habertürk gazetesinde “özel röportaj” başlığı ile yayınlanmıştı.
 
Yaşananların ardından röportajın aslında hangi gazete için yapıldığı ve olayların nasıl bu şekilde geliştiği bugün Hürriyet gazetesinden Cengiz Semercioğlu’nun köşesine konu oldu.

İşte o yazı:
 
“Pazar günü Hürriyet’te Elif Şafak’ın Roger Waters’la Londra’da yaptığı bir söyleşi yayınlandı.
 
Roger Waters, The Wall turnesi kapsamında 4 Ağustos’ta İstanbul’da bir konser verecek.
 
Bu konserin medya sponsoru Hürriyet...
 
Ve Türk medyasına tek bir röportaj verecek Roger Waters, o da Hürriyet’e...
 
İşte pazar günü Elif Şafak’ın yaptığı, o röportaj. Ama o da ne, Habertürk’ü bir elime aldım, Elif Şafak’ın aynı fotoğrafı aynı başlıkla pazar günü Habertürk’e de manşet olmuş.
 
Yukarıda anlattığım süreci acaba ben mi yanlış biliyorum diye açtım bizim hafta sonu ekleri yayın yönetmeni Çınar Oskay’a sordum.
 
“Hayır aynen senin bildiğin gibi. Tek röportaj hakkı Hürriyet’indi, Habertürk’te görünce biz de senin gibi şaşırdık” dedi...
 
Peki aynı röportaj nasıl Habertürk’te çıktı?
 
Tabii ki Elif Şafak sayesinde...
 
Röportajı ayarlayan, Paris’ten fotoğrafçı gönderen, DHA’dan video çekim için kamera ayarlayan, bunlar için masrafa giren Hürriyet...
 
Elif Şafak, Habertürk’te yazmasına rağmen bu röportajı Hürriyet için yapmayı kabul etmiş.
 
Ancak cumartesi Hürriyet’te “Yarın Roger Waters röportajı” anonsu çıkınca Habertürk’çüler, Elif Şafak’a “Neden bizde yok bu röportaj” baskısı yapmaya başlamışlar.
 
Elif Şafak da belki işten atılma korkusuyla, belki gazetemle başım ağrımasın diyerek almış Hürriyet için yaptığı röportajı Habertürk’e de göndermiş.
 
“Aynı fotoğraf nasıl çıktı” diye sordum Çınar’a...
 
“Elif Şafak, Doğan Kitap’taki temsilcisi aracılığıyla isteyince, bizim editörlerimiz o ana kadar kurulan güven ilişkisine dayanarak hemen göndermişler” dedi.
 
“Peki Çınar, bizde adam yok muydu da Habertürk’te yazan Elif Şafak’ı gönderdiniz röportaja” diye sordum.
 
“Çok acil gelişti, Ertuğrul Özkök gidecekti Amerika’da işi çıktı. Londra’da olan biri gerekiyordu, Doğan Kitap’ın yazarı olarak Elif Şafak’a hemen ulaştık” yanıtını verdi. Elif Şafak da işi kabul etmiş ama son dakikada golü atmış.
 
Bu yüzden son sorum kendisine olacak...
 
Korsandan bu kadar başı ağrımış bir yazarın, bir gazetenin olanaklarıyla yaptığı röportajı bir başka gazeteye vermesi korsanlığın dik alası değil midir? (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23379471.asp

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com